22 stycznia 2018 11:10

Za nami IV edycja Zimowego Półmaratonu Gór Stołowych

20 stycznia w Karłowie u podnóża Szczelińca odbyła się IV edycja Zimowego Półmaratonu Gór Stołowych. Na 500 uczestników czekały nie tylko liczne przewyższenia i słynna już meta na Szczelińcu, ale przede wszystkim prawdziwa zimowa aura. Kilkustopniowy mróz i sporo świeżego śniegu co prawda pozbawiły szans zawodników na jakieś spektakularne wyniki, ale za to zapewniły frajdę podczas rywalizacji.

IV Zimowy Półmaraton Gór Stołowych (fot. arch. organizatora)

Wszystko zaczęło się w sobotę o godzinie 9, kiedy tuż przy Centrum Szkoleniowo – Edukacyjnym Parku Narodowego Gór Stołowych, Piotr Hercog – organizator zawodów wraz z Bartoszem Małkiem – Dyrektorem Parku Gór Stołowych dali sygnał do startu. Zawodnicy na trasie mieli zapewnione dwa punkty odżywcze – na 7 i 14 km, które były jednocześnie pomiarami czasu. Metę umieszczono na Szczelińcu, na który trzeba było dotrzeć pokonując ponad 600 schodów.

IV Zimowy Półmaraton Gór Stołowych (fot. arch. organizatora)

Na starcie pojawiło się kilka mocnych zawodniczek i zawodników, wśród nich cały Salomon Suunto Team oraz Pavel Brydl, reprezentant Czech w biegach górskich i Skyrunningu. Rywalizacja przebiegała bardzo podobnie zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn. Po starcie wyścigu prowadzenie objęła Magda Łączak, którą goniła Natalia Tomasiak. U Panów prowadził Bartłomiej Przedwojewski za którym z minutową stratą biegł Pavel Brydl. Mniej więcej w połowie dystansu Natalia i Pavel dogonili prowadzących, ale nie byli wstanie utrzymać tempa liderów. Na trzecich miejscach od samego początku biegła Marta Lipnicka i Paweł Dybek.

Ostatecznie jako pierwszy na mecie pojawił się Bartłomiej Przedwojewski, który z czasem 1:57:36 zwyciężył w całych zawodach. Dwie minuty za nim pojawił się reprezentant Czech, wspomniany Pawel Brydl, a kilka minut za nim Paweł Dybek, który zamknął miejsca na podium. U dziewczyn bardzo podobnie. Pierwsza na Szczelińcu finiszowała Magda Łączak, z dwuminutową stratą do Magdy przybiegła Natalia Tomasiak, a podium dopełniła Marta Lipnicka.

IV Zimowy Półmaraton Gór Stołowych (fot. arch. organizatora)

IV Zimowy Półmaraton Gór Stołowych (fot. arch. organizatora)

Metę na Szczelińcu, mimo naprawdę ciężkich warunków, osiągnęli w regulaminowym czasie niemal wszyscy zawodnicy, z rywalizacji wycofało się ledwie 2 biegaczy.

Podczas ZMGS już po raz drugi odbyły się Mistrzostwa Polski Alpinistów w Biegu Górskim. Chociaż Mistrzostwa mają charakter nieoficjalny i są jedynie dodatkową formą rywalizacji, to na liście startowej pojawiło się ponad 40 osób spełniających wymogi tej klasyfikacji, w tym znamienite osobistości świata górskiego, wybitni wspinacze i himalaiści – Piotr Pustelnik – Prezes Polskiego Związku Alpinizmu, Jerzy Natkański zastępca kierownika programu Polski Himalaizm Zimowy 2016-2020 im. Artura Hajzera czy Kacper Tekieli. W tej klasyfikacji zwyciężył Michał Kita oraz Natalia Tomasiak.

Podsumowując imprezę – warto zaznaczyć, że po raz pierwszy miała ona swoje biuro w Karłowie. Duże, przestronne Centrum Szkoleniowo-Edukacyjne Parku Narodowego Gór Stołowych świetnie spełniło rolę bazy zawodów. Organizatorzy biegu czynią starania, aby letnia edycja najbliższego Supermaratonu Gór Stołowych również gościła w Karłowie.

Wyniki

Kategoria Open kobiet

I miejsce Magdalena Łączak 2:18:17
II miejsce Natalia Tomasiak – Górski Styl 2:20:16
III miejsce Marta Lipnicka 2:36:32

Kategoria Open mężczyzn

I miejsce Bartłomiej Przedwojewski 1:57:36
II miejsce Pavel Brýdl 1:59:37
III miejsce Paweł Dybek 2:11:33

Pełne wyniki TUTAJ.

Przemysław Ząbecki
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum