18 stycznia 2018 16:37

Z cyklu Spotkania z Górami: Tajemnice Wschodniego Kaukazu

Kolejne Spotkania z Górami już 20 lutego. Tym razem zapraszamy na fotograficzno-reportażową podróż po wschodnim Kaukazie. W lutym gościem wrocławskiej imprezy będzie Magdalena Konik – fotograf, reporterka i blogerka mieszkająca w gruzińskiej Tuszetii.

Urokliwe miejsca i majestatyczne szczyty Kaukazu to magnes, który przyciąga wielu Polaków. Od kilku lat Kaukaz działa z niesłabnącą siłą na polskich podróżników, miłośników trekkingu i alpinistów, dla których Kazbek to jeden z najpopularniejszych szczytów. Kilkunastodniowy wyjazd do Gruzji pozwala zobaczyć piękno tego kraju, ale nie pozwala poznać w pełni kultury i mentalności ludzi zamieszkujących odległe zakątki tego pięknego kraju. Zapraszamy na opowieść ilustrowaną fotografiami, która przybliża Tuszetię oraz pozwala ją lepiej rozumieć.

Magdalena Konik mieszka w Tuszetii. W dzikiej i mało zaludnionej części Kaukazu realizuje reportażowy i fotograficzny projekt dokumentujący codzienność i tradycje tamtejszej ludności. Tuszetia to nie tylko urzekająca krajobrazami kraina. To także miejsce naznaczone historią wojen i obarczone trudnymi warunkami życia, w którym mieszkają ludzie o twardych charakterach oraz dobrym sercu.

Polka mieszkając na wschodnim Kaukazie zdobyła zaufanie mieszkańców Tuszetii. Dzięki temu mogła bliżej poznać ich życie i zwyczaje. Wraz z pasterzami odbyła trudną i męczącą wiosenną wędrówkę na pasterskie hale. Zanim przemierzyła konno  niejedną górską przełęcz, musiała udowodnić mężczyznom, że da sobie radę. Równie ważne było pozyskanie sympatii żon i matek pasterzy. Należało im wytłumaczyć, dlaczego dziewczyna z aparatem fotograficznym i pasją do poznawania innej kultury chce wziąć udział w gruzińskim redyku, który na Kaukazie jest od zawsze “męską sprawą”.

Spotkanie “Tajemnice Wschodniego Kaukazu” będzie okazją do wysłuchania ciekawej opowieści i obejrzenia świetnych zdjęć. Dzięki prezentacji Magdaleny Konik dowiecie się sporo o gruzińskim Kaukazie, a także znajdziecie wskazówki na temat tego, jak po tych pięknych górach podróżować z szacunkiem dla lokalnej społeczności, poszanowaniem norm i zwyczajów. Polka mówi, że Tuszetia to miejsce, które skradło jej serce, ale też nauczyło pokory i cierpliwości. Dla niej to kraina, gdzie honor ważniejszy jest niż życie, a społeczne relacje regulowane są wiarą przeplecioną z pogańskimi wierzeniami oraz zasadami męskiego świata kaukaskich dżygitów.

***

Magdalena Konik od ponad 3 lat związana jest z Gruzją. Realizuje projekty fotograficzne, pilotuje wycieczki i uczy się pisać reportaże, nie tylko z tego kraju. Współpracuje z prasą gruzińską i polską. Jej zdjęcia były wyróżniane w galerii Daily Dozen National Geographic. Za oko i wyczucie chwili, w której należy wcisnąć spust migawki, została doceniona stypendium fotograficznym Timothy’ego Allena w ramach Festiwalu Xposure w Emiratach Arabskich. Jej teksty można przeczytać w czasopismach tj.: Nowa Europa Wschodnia, Magazyn Kontynenty, Georgian Journal oraz na jej blogu migawkizpodrozy.com. Jest współpracowniczką organizacji non-profit Institute for War and Peace Reporting zabiegającej o pozytywne zmiany na terenach zagrożonych konfliktami.

Kolejne Spotkania z Górami odbędą się 20 lutego o godzinie 19.00 w tradycyjnym miejscu: Budynek A1, sala 329, Politechniki Wrocławskiej. Na spotkania zapraszają Sklepy Górskie Skalnik, Dyskusyjny Klub Filmowy DKF Politechnika, Politechnika Wrocławska, Silver Rock, Volven, VI.6+ oraz patron medialny cyklu wspinanie.pl.

Transmisję live będzie można obejrzeć na fanpage’u Sklepów Górskich Skalnik oraz na stronie: www.skalnik.pl/spotkania-live-a.

Sławek Nosal
Sklepy Górskie Skalnik

Pod patronatem
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum