11 stycznia 2018 11:31

Z Chile do Hiszpanii po “La Ramblę” – Tomás Ravanal

W ubiegłym roku mieliśmy prawdziwy wysyp prowadzeń La Rambli, jednej z najpopularniejszych dróg 9a+ na świecie. Jak będzie w tym roku? Już wiadomo, że premierowe przejście w sezonie 2018 należy do Tomása Ravanala z Chile.

Tomás Ravanal na “La Rambli” 9a+ (fot. BSW)

Tomás Ravanal został wspinaczem nr 1 w swoim kraju w 2013 roku, kiedy jako pierwszy Chilijczyk pokonał barierę 9a, prowadząc San Ku Kai we francuskim rejonie Entraygues. Tym razem jednak rodacy biją mu jeszcze większe brawa, bo sięgnął po legendarną La Ramblę w Siuranie, w sektorze El Pati. Spoglądał na nią już jesienią ubiegłego roku, kiedy udało mu się przejść Estado critico 9a. Właściwie, od tamtej pory myślał tylko o niej, nad drogą pracował kilka miesięcy.

Po przejściu La Rambli na swoim profilu Tomás napisał:

To dzień, który zapamiętam na zawsze. Spełnienie marzenia w krótkim, ale intensywnym życiu wspinacza.

To marzenie spełniło już całkiem sporo wspinaczy – na liście powtórzeń La Rambli widnieje 18 nazwisk, w tym to, które wymieniano w ubiegłym roku najgłośniej – czyli Margo Hayes (Amerykanka zrobiła pierwsze, i jak dotąd jedyne, przejście kobiece).

Poniżej na La Rambli Adam Ondra (na którego patentach wzorował się Ravanal):

I Margo Hayes:

***

La Rambla 9a+, Siurana – oryginalną wersję przeszedł Alex Huber w 1994 roku i wycenił na 8c+. W 2003 roku przedłużył ją Ramón Julian Puigblanque, podnosząc trudności do 9a+.

Brunka
źródło: woguclimbing.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum