25 stycznia 2018 09:31

Suunto wspiera Zimową Narodową Wyprawę na K2

Mija niespełna miesiąc, odkąd polscy alpiniści wyruszyli w Himalaje, gdzie mierzą się z jedynym niezdobytym do tej pory ośmiotysięcznikiem zimą – K2. Polacy operują bezpośrednio w rejonie góry od zaledwie dwóch tygodni, konsekwentnie realizując stawiane przed sobą zadania. Na początku tego tygodnia udało się założyć kolejny obóz 2 na wysokości 6300 metrów. Nasi „lodowi wojownicy” umiejętnie rotują składem, dbając o odpowiednią aklimatyzację i regenerację.

(fot. Suunto)

Sama wyprawa swoim organizacyjnym rozmachem nawiązuje do wielkich polskich ekspedycji prowadzonych w latach 80. i 90. przez Andrzeja Zawadę. W jej finansowanie zaangażowało się Ministerstwo Sportu oraz Grupa Lotos, Totalizator Sportowy marka LOTTO, miasto Kraków i Oriontec. Wyprawę wspiera też marka Suunto, dzięki której nasi alpiniści mogą precyzyjniej obliczać swoje pozycje i bezpiecznie wracać do punktów wyjścia, wykorzystując najnowsze modele zegarków SUUNTO SPARTAN.

(fot. Suunto)

Ekspedycja budzi ogromne zainteresowaniem polskich i zagranicznych mediów. Wyprawa na K2 jest zwieńczeniem projektu “Polski Himalaizm Zimowy” zapoczątkowanego w 2010 roku przez Artura Hajzera. Dzięki właśnie tej idei Polakom udało się w następnych latach zdobyć zimą kolejne ośmiotysięczniki – Gasherbrum I (2012), Broad Peak (2013).

Przemysław Ząbecki
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum