13 stycznia 2018 13:26

Superściek zimowo-klasycznie: Ballard, Marcisz i Rychlik

Superściek na Kotle Kazalnicy przez lata był jednym z najważniejszych celów do zimowego uklasycznienia w polskich Tatrach. Sztuka ta udała się teraz zespołowi w składzie Tom Ballard, Andrzej Marcisz i Krzysztof Rychlik.

Schemat „Superścieku” autorstwa Zbyszka Wacha (Taternik 1/1974)

Superściek na Kotle Kazalnicy to droga wytyczona zimą 1973/74 przez zespół w składzie Piotr JasińskiWojtek KurtykaKrzysztof Pankiewicz i Zbigniew Wach. Wyzwaniem są nie tylko trudności techniczne, ale również warunki, jakie można na niej zastać. To wszystko powoduje, że linia nie była zbyt często powtarzana.

Superściek od dołu (fot. Andrzej Marcisz)

Superściek od dołu (fot. Andrzej Marcisz)

W ostatnich tygodniach droga miała dwa powtórzenia (Jurewicz-Soszyński oraz Mikler – Stoch-Michna). Wspinacze sygnalizowali dobre warunki, co niewątpliwie zmobilizowało Andrzeja Marcisza i Krzysztofa Rychlika, trzymających od lat „rezerwację” do przejścia klasycznego drogi.

Krzysztof Rychlik startuje w Portal (fot. Andrzej Marcisz)

Krzysztof Rychlik startuje w Portal (fot. Andrzej Marcisz)

Do pracującego nad drogą zespołu dołączył Brytyjczyk Tom Ballard i taki 3-osobowy team skutecznie uporał się z zimowo-klasycznym przejściem Superścieku. Andrzej Marcisz napisał:

Prezent na 40-lecie wspinania – do tego zimowo klasycznie i najszybciej 6h do końca trudności i 3h z duszą na ramieniu przez Sanktuarium do wierzchołka Kazalnicy. Zapewne będzie to najtrudniejsze droga zimowa w Tatrach Polskich (najbardziej niebezpieczna była od dawna).

Andrzej o trudnościach technicznych kluczowych fragmentów drogi pisze:

Portal sądzę, że D10, Dzwon D8, a lód to w zależności od warunków, ta góra niełatwa i dość ryzykowna, Krzysiek zrobił go jednym wyciągiem i jak sypał się lód gdzieś 30 metrów nad nami, to leciał za naszymi plecami.

Gratulacje!

Mysza
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Supersciek- po prostu super! [12]
    Szczere gratulacje!

    13-01-2018
    jankuczera