2 stycznia 2018 11:09

Przyznano Morskooczne Złote Jaja 2017

Przyznano Złote Jaja za rok 2017. Kapituła obradowała w składzie: Andrzej Machnik (Kanclerz), Maciej JanczarTomasz KlimczakIzabella Lubańska, Józef Soszyński i Paweł Strzelecki. Poniżej werdykt kapituły.

Morskie Oko (fot. Adam Brzoza / adam-brzoza.com)

Złote Jajo I

Szef Polskiego Himalaizmu Zimowego kol. Janusz Majer za stwierdzenie, że należy wejść zimą na K2, żeby wreszcie móc skończyć z całym tym zimowym himalaizmem.

Złote Jajo II

Kierownik sportowy zimowej wyprawy na K2 kol. Janusz Gołąb, który w wywiadzie udzielonym tuż przed wyjazdem wyprawy stwierdził, że zdobycie szczytu to rzecz drugorzędna, a najważniejsze jest to, żeby wszyscy wrócili jako przyjaciele. Jak się zdaje w tym celu niekoniecznie trzeba wyjeżdżać aż tak daleko i to zimą, wystarczyłoby udać się na grań Tatr latem :).

Złote Jajo III

Członek Zarządu PZA kol. Miłosz Jodłowski za to, że we wszystkich po kolei sporach pomiędzy filancerią a taternikami niby reprezentował taterników, a w rzeczywistości brał stronę filanców, przy okazji robiąc karierę naukową.

Złote Jajo IV

Szef PHZ kol. Janusz Majer za publiczne sugerowanie, że kol. Agna Bielecka nie dałaby rady zaledwie dziesięciu chłopom, w związku z czym nie została zakwalifikowana do składu zimowej wyprawy na K2.

Złote Jajo V

Kol. Maciej Bedrejczuk, Paweł Karczmarczyk i Piotr Sułowski za zgubienie po raz drugi z rzędu, rok po roku, liny w ścianie w trakcie przejścia poważnej drogi na Kaukazie. Kapituła życzy podobnej skuteczności w roku przyszłym.

***

Srebrne Jajo I

Kol. Marcin Wernik za promowanie swojego filmu pt. „Cudowne ocalenie”, którego treść zasadza się na tym, że kol. Wernik nie umie wspinać się w lodzie.

Srebrne Jajo II

Kol. Damian Granowski za to, że po przejściu jednej z najpoważniejszych dróg na północnej ścianie Grandes Jorassess oblał egzamin na instruktora taternictwa odpadając w trójkowym lodzie.

***

Brązowe Jajo I

TOPR za umiejętne, pierwsze w historii odwołanie Memoriału Bartka Olszańskiego ze względu na rzekome zagrożenie lawinowe, skutkiem czego zawodnicy sami udali się pod ścianę, żeby się przynajmniej na drogach przeznaczonych na zawody powspinać.

Brązowe Jajo II

Kol. Paweł Hałdaś za łojenie ze złamaną ręką pod prąd obrywów skalnych w czasie trzęsienia ziemi w Yosemitach.

Brązowe Jajo III

Niezawodny zespół kol. Andrzej Marcisz i Krzysztof Rychlik za rezerwowanie w nieskończoność Superścieku na ścianie Kotła Kazalnicy w celu jego klasycznego przejścia i obwieszenie go szpejem niczym choinki świątecznej oraz odpędzanie od ściany innych pretendentów do przejścia drogi.

***

Jajo Retro

Zarząd PZA za zgłoszenie jesienią 2015 roku projektu „nowego systemu zarządzania ruchem taternickim”, który – jak to ujął kol. Jodłowski – „w pakiecie sprzedaje TPN-owi ESR”, czyli nowy sposób na upieprzanie taternictwa na terenie Parku.

Iza Lubańska
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum