23 stycznia 2018 09:53

Pik Korżeniewskiej – coraz bliżej do pierwszej zimowej Śnieżnej Pantery

Wczoraj zespół Siergiej Seliwierstow, Roman Abildajew, Siemen Dworniczenko i Aleksiej Usatych wszedł nową drogą na Pik Korżeniewskiej. Do skompletowania pierwszej w historii zimowej Śnieżnej Pantery brakuje kirgisko-rosyjskiemu zespołowi już tylko Piku Komunizma.

Pik Korrżeniewskiej, linia wejścia zespołu rosyjskiego zaznaczona strzałkami

Pik Korrżeniewskiej, linia wejścia zespołu rosyjskiego zaznaczona strzałkami

Śnieżna Pantera to tytuł przyznawany za zdobycie 5 siedmiotysięczników na terenie byłego ZSRR. To szczyty leżące na terenie Kirgistanu, Kazachstanu i Tadżykistanu: Chan Tengri (7010 m), Pik Pobiedy (7439 m), Pik Korżeniewskiej (7105 m), Pik Kommunizma (7495 m) i Pik Lenina (7134 m).

Od 1961 roku tytuł Śnieżnej Pantery zdobyło 673 wspinaczy w tym 7 Polaków, ostatnim z nich był Andrzej  Bargiel, który wszedł na 5 wierzchołków w rekordowym czasie.

Jednak do tej pory żaden wspinacz nie skompletował wszystkich zimowych wejść na te trudne szczyty. Trzeba dodać, że to najbardziej na północ wysunięte siedmiotysięczniki.

Kirgisko-rosyjski zespół w 2016 roku wszedł zimą na Pik Lenina a w ubiegłym roku zdobył Chan Tengri i Pik Pobiedy. Po wejściu na Pik Korżeniewskiej do skompletowania pierwszej w historii Śnieżnej Pantery pozostał już tylko Pik Komunizma*.

Mysza

Źródła: Зимний Снежный Барс, russiunclimb.com

*z zespołu mierzącego się zimą ze szczytami Śnieżnej Pantery Siemen Dworniczenko nie wszedł zimą na Pik Pobiedy a Roman Abildajew na Chan Tengri i Pik Pobiedy. Komplet szczytów mają Siergiej Seliwierstow i Aleksiej Usatych.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum