17 stycznia 2018 11:10

Pierwsze postępy na K2 – Gołąb i Urubko docierają na wysokość 5900 m

Ekipa jest już po pierwszych rekonesansach na stokach K2. Wczoraj w planach było dotarcie w okolice planowanego obozu I na wysokości ok. 5900 m. Według najnowszych wieści założenia dotyczące jedynki ulegną zmianie. Oto dzisiejsze info z bazy.

K2 w całej okazałości (fot. Janusz Gołąb)

Jak czytamy na profilu FB Polskiego Himalaizmu Zimowego 2016-2020:

Janusz [Gołąb] i Denis [Urbuko] według info z bazy dotarli do ok. 5900 m, następnie powrót do bazy. Nie będzie Obozu I, tylko od razu Obóz II na wysokości ok. 6200. Lepsze warunki do założeni obozu. W kolejnych dniach kolejne ekipy wyjdą wyżej.

Janusz Gołąb niedawno tak oceniał warunki śniegowe i lodowe w wyższych partiach K2:

Warunki na filarze są ok. Jest lód, ale taki do przyjęcia. Sporo dobrego firnu i betonów. Trochę bardziej krucho niż latem. Kamienie samoczynnie na pewnych odcinkach uwalniają się i lecą. Trzeba uważać.

Gdy do tej oceny dodamy dość dobre prognozy, zwłaszcza na weekend, to można założyć, że ekipie faktycznie uda się założyć w najbliższym czasie obóz I (w miejscu “normalnej” dwójki).

Prognoza na najbliższe dni w rejonie K2, warunki dla wysokości ok. 6000 m, 17.01.2018 (mountain-forecast.com)

Życie w bazie nie jest z pewnością łatwe – pomimo iż nasi himalaiści, wraz z pakistańskim agentem pomagającym w sprawach transportowych i organizacyjnych, dołożyli wszelkich starań, aby zapewnić możliwie najlepszy komfort w bazie. Trudno jednak sobie wyobrazić ten „komfort”, skoro w nocy temperatury spadają do -30 stopni. A niewykluczone, że będzie jeszcze zimniej.

Baza Narodowej Wyprawy Zimowej na K2 (fot. Janusz Gołąb)

O tym jak wygląda dzień alpinistów pod K2, czytamy w notatce przesłanej przez zespół:

O 8:40 do bazy zagląda słońce, wtedy budzimy się do życia, z -25 robi się -15 i można zabrać się do pracy. A dzień krótki, już po 15:40 żółta kula schowa się za kolejną grań i będziemy musieli uciekać do namiotów. I tak płynie życie u stóp Góry Gór.

Sprocket
Źródło: profil FB Polskiego Himalaizmu Zimowego 2016-2020, mountain-forecast.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum