25 stycznia 2018 00:01

Oświecenie Filipa Babicza – powstaje najtrudniejszy drytool w Polsce, D16?

50 spitów, 100 chwytów i 150 ruchów tak wygląda Oświecenie, najnowsza realizacja Filipa Babicza. Powstała zapewne najtrudniejsza drytoolowa droga w Polsce i być może jedna z najtrudniejszych na świecie.

Filip Babicz na ostatnich metrach Oświecenia (fot. arch Filip Babicz)

Oświecenie biegnie w słynnej acz ukrytej zakopiańskiej kuźni mocy, w której Filip spędził bardzo owocnie ostatnie miesiące.

Najpierw pokonał tam flashem drogi Drugs free D13 i Aryman extention D13+. Potem powtórzył słynnego Bafometa D14+ (DTS). Następnie odebrał właśnie tej linii pierwszeństwo w rejonie, prowadząc projekt Blair WitchFilip uznał, że ta nowa droga zasługuje na wycenę D15.

Filip Babicz – zasłużona radość

Mieszkający we Włoszech wspinacz, były zawodnik i reprezentant Polski we wspinaniu sportowym, poszedł za ciosem i tak powstało Oświecenie, które pokonuje cały strop jaskini i jako jedyna droga wychodzi na zewnątrz. Prowadzenie tej maratońskiej, 62-metrowej linii zajęło Filipowi 1 godzinę i 8 minut.

O swoim dziele pisze tak:

Stworzyłem linię pretendującą do tytułu „non plus ultra” dla rejonu. To najdłuższa i najtrudniejsza logiczna linia w tym miejscu, nieporównywalnie trudniejsza od innych i najtrudniejsza droga, jaką kiedykolwiek robiłem. Do prowadzenia potrzebowałem nie tylko 1,5 miesiąca i 20 sesji, ale i 20 lat doświadczenia wspinaczkowego, treningowego oraz „nieludzkiej” motywacji. To doskonałe zwieńczenie mojej aktywności w tym miejscu.

Trzeba dodać, że Filip wspina się w stylu DTS, czyli bez korzystania z techniki “czwórek i “dziewiątek”. Gratulacje!

[aktualizacja, 25.01] Filip na swoim koncie instagramowym zasugerował, że Oświecenie zasługuje na wycenę M16 (wycena M ze względu na kilka lodowych chwytów i śnieżne wyjście):

Ciekawe jak Oświecenie ma się do War Without End D15+, wytyczonej we Włoszech przez Darka Sokołowskiego. Trzeba dodać, że D15+ to absolutnie górna półka światowego drytoolingu. O wycenę D16 pokusił się jedynie Kanadyjczyk Gordon McArthur dla 80-metrowej drogi Storm Giant.

Mysza
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum