29 stycznia 2018 09:37

Elisabeth Revol i Tomek Mackiewicz byli na szczycie Nanga Parbat!

25 stycznia, Francuzka Elisabeth Revol i Polak Tomek Mackiewicz stanęli na szczycie Nanga Parbat. To drugie w historii zimowe wejście na ten szczyt. Francuzka jest dopiero drugą kobietą w historii, która weszła zimą na ośmiotysięcznik. To byłaby jedna z radośniejszych informacji, gdyby nie tragedia, jaka nastąpiła podczas zejścia z ośmiotysięcznika. Tomek Mackiewicz został na tej górze na zawsze, Elisabeth Revol została uratowana przez wspinaczy polskiej wyprawy.

Nanga Parbat: Elisabeth Revol i Tomek Mackiewicz

Nanga Parbat: Elisabeth Revol i Tomek Mackiewicz

Elisabeth Revol w rozmowie z ratownikami (Denisem Urubko i Adamem Bieleckim) potwierdziła informację, która w obliczu dramatu jaki rozgrywał się na górze, nie była istotna. Wspólnie z Tomkiem Mackiewiczem 25 stycznia stanęli na szczycie Nanga Parbat.

Nanga Parbat została zdobyta zimą po raz pierwszy w 2016 roku przez międzynarodowy zespół w składzie Alex TxikonAli Sadpara Simone Moro. Wejście Elisabeth i Tomka jest drugim w historii.

Tomek „Czapkins” Mackiewicz osiągnął swój wymarzony cel. Nanga Parbat stała się dla tego 43-latka uzależnieniem, od którego mimo deklaracji nie udało się uwolnić. Od 2011 roku próbował sześć razy wejść zimą na Nanga Parbat, sztuka ta udała mu się za razem siódmym. Jest to jego pierwszy i niestety ostatni ośmiotysięcznik w karierze tego wyjątkowego wspinacza. Więcej o Tomku znajdziecie w tekście: Tomek Mackiewicz pozostanie na Nanga Parbat.

Tomek osierocił trójkę dzieci w wieku 9, 7 i 6 lat. Prowadzone są zbiórki mające na celu wsparcie jego rodziny. Zbiórka polska jest prowadzona na portalu zrzutka.pl, zbiórka międzynarodowa na gofundme.com.

Elisabeth Revol (rocznik 1980) to wyjątkowa himalaistka, dla której Nanga Parbat również stało się obsesją. Górę usiłowała wcześniej zdobyć 3-krotnie. Zaczęła wspinać się w wieku 19 lat i do wejścia 25 stycznia na Nanga Parbat zdobyła 4 ośmiotysięczniki. W 2008 roku w okresie zaledwie 16 dni (!) zdobyła Gasherbrum I i Gasherbrum II oraz Broad Peak. W 2017 weszła na Lhotse. Wszystkie wejścia realizowała bez wspierania się tlenem z butli.

Dzięki wejściu na Nanga Parbat Francuzka stała się dopiero drugą kobietą w historii, która zdobyła ośmiotysięcznik zimą. W 1993 roku ta sztuka udała się Szwajcarce Marianne Chapuisat na Cho Oyu.

Mysza
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum