10 stycznia 2018 09:15

Nanga Parbat: Jak wysoko znajdują się Elisabeth Revol i Tomek Mackiewicz?

Nieco w cieniu narodowej wyprawy na K2 pozostaje inny, ambitny projekt z udziałem polskiego pierwiastka. Tej zimy w Himalajach działa ponownie zespół Elisabeth Revol i Tomek Mackiewicz. Akcję rozpoczęli bardzo szybko – już 23 grudnia 2017 zameldowali się w bazie pod Nanga Parbat. Według niektórych źródeł duet francusko-polski miał już osiągnąć C3 na wysokości 7300 m. Nie ma jednak co do tego pewności.

Elisabeth i Tomek podczas wyprawy w 2015 roku (fot. Elisabeth Revol)

To już siódma próba Tomka na Nanga Parbat. Tej zimy alpiniści zdecydowali się atakować szczyt tym samym co rok wcześniej wariantem – drogą próby zespołu Messnerowie-Eisendle-Tomaseth. W wyższych partiach droga ta oferuje możliwość połączenia z drogą Kinshofera lub drogą Hermanna Buhla.

Niestety nie znamy na razie dokładnego położenia zespołu i jego planów co do dalszej wspinaczki. Wczoraj po południu od żony Mackiewicza otrzymaliśmy taką informację:

Mam wiadomość z piątku, że osiągnęli wysokość 6600 i zeszli do bazy, bo przez kilka następnych dni ma bardzo silnie wiać… pojawiły się w sieci spekulacje, że C3 i 7300, ale ja nic o tym nie wiem. To jest niepotwierdzona informacja…

Taką informację przekazał podobno do Russianclimb pracownik agencji odpowiedzialny za logistykę wyprawy. Budzi ona jednak pewne wątpliwości ze względu na niezbyt przychylne warunki pogodowe panujące aktualnie w okolicach Nanga Parbat. Prognozy na najbliższe dni zapowiadają bardzo silne wiatry, dochodzące nawet do 135 km/h w okolicach szczytu. Czy pomimo niekorzystnych prognoz wspinacze wyruszyli ponownie w górę? Tego na razie nie wiemy.

Nanga Parbat z zaznaczoną drogą wspinaczki Tomka i Elisabeth, 2016 (fot. Northmen)

Przypominamy, że zespół Elisabeth Revol i Tomek Mackiewicz działa bez jakiegokolwiek wsparcia ze strony tragarzy, a wspinaczka odbywa się na lekko, w stylu alpejskim, bez użycia butli z tlenem.

Michał Gurgul
źródło: Russianclimb, desnivel.com, blogs.dw.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Styl alpejski? [71]
    .

    10-01-2018
    jerrygwizdek