17 stycznia 2018 18:09

Wspinaj się jak Margo Hayes, czyli Eric Horst analizuje prowadzenie Biographie

We wrześniu 2017 roku Margo Hayes poprowadziła Biographie 9a+, jedną z najsłynniejszych dróg na świecie. Dzięki filmowi z tego historycznego przejścia, znany trener wspinaczkowy i autor popularnych podręczników Eric Horst mógł dokonać analizy wspinania Amerykanki. Horst na pytanie: “Czego mogę się czegokolwiek nauczyć od kogoś, kto robi 9a+” odpowiada “Bardzo wielu rzeczy”.

Dwa razy więcej odpoczynku niż wspinania

Horst wykonał szczegółową analizę czasu taktyki zastosowanej przez Amerykankę podczas przejścia Biographie. Udało mu się wyszczególnić siedem sekwencji drogi, dla których zmierzył czas, wyliczył liczbę przechwytów i obliczył średnią czasu pomiędzy uzyskaniem kolejnego chwytu.

Przykładowo cruxowy fragment drogi (6:58 na filmie), składający się z 12 przechwytów, Margo pokonała w 42 sekundy. Średnia uzyskania kolejnego chwytu to 3,5 sekundy. Rozkład czasowy w pozostałych sześciu częściach drogi wyglądał podobnie – sekwencja ok. 10 przechwytów i niecała minuta wspinania.

Statystyczne podsumowanie dla całości drogi wygląda następująco:

  • całość przejścia: 16:40,
  • czas wspinania: 5:38,
  • czas poświęcony na odpoczynki: 10:41.

Jak pisze Horst, taktyka Margo ma swoje uzasadnienie fizjologiczne. Wykonywanie trudnych ruchów wymaga przyłożenia dużej siły. Ta w przypadku ruchów na granicy możliwości generowana jest w wyniku przemian beztlenowych ATP-CP (użycie śródmięśniowej fosfokreatyny). Jednak ten beztlenowy proces nie może trwać wiecznie i wyczerpuje się po kilkudziesięciu sekundach maksymalnego wysiłku (patrz wykres poniżej, wspomniany proces na żółto).

Fazy zasilania systemu mięśniowego ludzkiego organizmu

Dlatego Margo podzieliła Biographie właśnie na te kilka odcinków. Pozwoliło jej to na wykonanie sekwencji ruchów na granicy możliwości, następnie zrestowanie i przystąpienie do kolejnej sekwencji.

Technika!

Horst zwraca uwagę na perfekcyjną pracę nóg Margo – częste korzystanie z pozycji stabilizacyjnych oraz technik skrętnych. Wszystko to sprawia, że Amerykana zużywa mniej energii na pokonywanie kolejnych metrów drogi oraz lepiej restuje się w miejscach odpoczynkowych.

Strzały (deadpointy)

Margo bardzo często korzystała ze strzałów, według Horsta używała tej techniki przy ok. 1/5 ruchów Biographie (droga ma 80 ruchów). Charakterystyczne przysiady i następnie przestrzały można zaobserwować choćby w kluczowej sekwencji (7:12). Ponieważ ruch zapoczątkowujemy z nóg i z dwóch rąk, taka technika pozwala na użycie mniejszej siły na poszczególnych chwytach. Często to jedyny sposób na wykonanie ruchu.

Mikro resty

Zapięcie na chwycie wymagające użycia 50% siły maksymalnej właściwie kompletnie odcina dopływ krwi do przedramienia. Czas przy przechwycie, podczas którego ręka jest nieobciążona, jest zbyt krótki, by świeża krew dostarczyła energię do mięśni. Dlatego bardzo ważne jest korzystanie z każdej możliwej okazji do choćby kilku sekund rozluźnienia mięśni. Margo korzystała właśnie z takich micro restów (4:34, 6:15)

***

Oczywiście mówimy o przejściu drogi o najwyższym stopniu trudności, ale z technik i taktyki zastosowanej przez Margo może skorzystać każdy wspinacz podczas prowadzenia swojego maksa. Według Horsta, nawet sama poprawa szybkości wspinania sprawi, że mamy szansę prowadzić drogi o stopień trudniejsze. Sezon się zbliża, niech moc będzie z Wami :).

Cały, interesujący artykuł znajdziecie tutaj, zaś popularny podręcznik Horsta “Trening wspinaczkowy” w księgarni wspinanie.pl.

Mysza
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum