20 stycznia 2018 19:28

Mackiewicz i Revol: pierwszy i ostatni atak na Nanga Parbat [aktualizacja]

Nieco w cieniu doniesień Narodowej Wyprawy na K2 i wyprawy Alexa Txikona na Mount Everest trwa wspinaczka, którą można zakwalifikować do czystego alpinizmu z całym jego dobrodziejstwem, ale także z nieuchronnie idącym za nim ryzykiem. Francuzka Elizabeth Revol i Tomek Mackiewicz znajdują się ponad granicą 7 tys. metrów na Nanga Parbat i podjęli próbę zdobycia tego ośmiotysięcznika.

Elisabeth Revol i Tomek Mackiewicz, zdjęcia z poprzednich wypraw

Elisabeth Revol (druga z lewej) i Tomek Mackiewicz (w środku) w bazie pod Nanga Parbat, grudzień 2017 (fot. arch . wyprawy)

Wieści z tej francusko-polskiej mikrowyprawy docierają rzadko i są bardzo szczątkowe. Elizabeth i Tomek znajdują się pod Nanga Parbat od 23 grudnia. Są już po fazie aklimatyzacyjnej i atakują szczyt.

Przebieg „Drogi Kinshofera” na Nanga Parbat z przybliżonym rozmieszczeniem obozów

Obecny atak szczytowy trwa od ok. 15 stycznia. Nie mamy pewnych informacji, jaką drogą zespół się wspina. Za to dzięki Jarkowi Siedlaczkowi mamy informację o aktualnym położeniu zespołu*:

Wczoraj późnym popołudniem doszli do trojki. Mieli iść do szczytu, ale byli zbyt zmęczeni. Przetrawersowali w stronę kopuły i tam rozstawili obóz. To jest miejsce, gdzie jest c4 na Kinschofferze. O 2:00 rano będą atakować. Będzie to pierwsza i ostatnia próba.

Trzymamy kciuki, przede wszystkim za szczęśliwy powrót zespołu. Jeśli mierzyć tę wyprawę kryteriami alpinistycznymi – bez wsparcia, bez poręczowania, na lekko i zimą w zespole dwójkowym na ośmiotysięcznik – to tylko można powiedzieć: czapki z głów.

[Aktualizacja, 21.01. 8:00] Zespół wyruszył do ataku szczytowego w nocy, 21 stycznia.

Mysza

Źródło: Jarek Siedlaczek

*oczywiście należy wziąć korektę na możliwe przekłamanie informacji na linii: zespół-baza-odbiorcy w kraju.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum