10 stycznia 2018 11:52

Logan Barber – w poszukiwaniu najtrudniejszej (tradowej) rysy w Australii

O australijskich sportowych ekstremach pisaliśmy wielokrotnie, choćby przy okazji poprowadzenia przez Alexa Megosa kilka lat temu premierowej 9a/35 w kraju (Retired Extremely Dangerous), a potem drugiej tak trudnej drogi (Schweinebaumeln). Tymczasem trzy dni temu powstała w Australii nowa ciekawa linia, bardziej koneserska – trudna rysa na własnej asekuracji, być może nawet najtrudniejsza w kraju. A postarał się o nią Logan Barber.

Logan Barber na “Japanese Deep Freeze” 31 (fot. Zac Vertees)

Logan Barber poprowadził Japanese Deep Freeze w parku narodowym Mount Buffalo, w stanie Wiktoria. Nad projektem pracował od dłuższego czasu, drogę patentował z nim także Zac Vertrees. To granitowa, przewieszona tradowa rysa, nie za długa, ale bardzo wymagająca – taka na miarę stopnia 31 (około 8b).

Zdaniem 34-letniego Barbera Japanese Deep Freeze pretenduje do najtrudniejszej tego typu formacji tradowej w kraju. Wydaje się nieco trudniejsza od słynnej, dzierżącej dotąd palmę pierwszeństwa The Great Shark Hunt 30, otwartej w Mount Buffalo przez Malcolma Mathesona lata temu, bo jeszcze w 1994 roku.

Malcolm Matheson na “The Great Shark Hunt” (fot. osp.com.au)

Logan Barber wie, co mówi. To bardzo doświadczony “rysowiec”. O rysach wie chyba wszystko. Próbką jego możliwości jest chociażby pierwsze przejście chińskiego trada – The Firewall 5.13d/14a (Liming, 2015). Wcześniej, także w Liming, powtórzył Air China 5.13d R Matta Segala. A w ubiegłym roku poddała mu się jedna z najsłynniejszych rys świata, wciąż bardzo pożądanych przez czołowych tradowców – Cobra Crack 5.14 w Squamish (British Columbia, Kanada).

Brunka
źródło: gripped.com, loganclimbsrocks.blogspot.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum