12 stycznia 2018 20:09

La Capella 9b – jako pierwszy powtarza Stefano Ghisolfi

Ostro zaczął się ten rok w skałach. W ciągu niespełna dwóch tygodni padły aż dwa przejścia 9b. Najpierw w Santa Linya nieprzeciętną moc pokazał Jakob Schubert (Stoking the Fire). Teraz formą błysnął w Siuranie Stefano Ghisolfi, prowadząc La Capellę.

Stefano Ghisolfi (fot. Matteo Pavana)

Właściwie cały ubiegły rok to w wykonaniu Włocha seria nieprawdopodobnych przejść, okres bez słabszych momentów. Jeszcze pod koniec 2017 Stefano postawił przed sobą kolejny, super wymagający cel – La Capellę 9b, drogę pokonaną po raz pierwszy przez Adama Ondrę w 2011 roku, choć obitą jeszcze w latach 90. przez braci Brasco.

Stefano Ghisolfi:

Wreszcie, zrobiłem drugie przejście La Capelli! To właściwy sposób, by zacząć nowy rok, z czterema drogami 9b w kieszeni! Teraz czas na Perfecto Mundo!

I próba Włocha sprzed czterech dni (cały film z przejścia już wkrótce):
La Capella to specyficzna linia. Krótka (jak na Hiszpanię), sięgająca jedynie 15 metrów. Łukasz Dudek, który przed kilku laty wstawił się w drogę, opisywał ją jako „długi boulder z wpinkami”. I rzeczywiście, na La Capellę składa się kilka boulderowych odcinków bez wyraźnego restu, z dwoma cruxami w dolnej części. I jeszcze trikowa sekwencja tuż przed łańcuchem.

Stefano jest niesamowicie mocny i ma tego świadomość. Świadczy o tym plan na 2018. Na kartce Włoch wypisał sobie 9 projektów i pewnie nie tylko takich na nadchodzący sezon, bo zainteresował się np. wspomnianym projektem Perfecto Mundo (9b+?) w Margalefie. Na liście życzeń są też między innymi topowy boulder Gioia w Varazze, legendarne Action Directe 9a na Frankenjurze i Dreamcatcher 9a w Squamish, bardzo trudne projekty w Arco (Laghel), no i jedna trzech dróg 9b we Włoszech, ta której jeszcze nie zdążył zrobić – Queen Line 9b Adama Ondry (2017).

Pozostałe dwie włoskie linie wycenione na 9b Stefano Ghisolfi już przeszedł. W 2015 roku otworzył w Andonno drogę Lapsus, pierwszą tak trudną we włoskich skałach, a jesienią ubiegłego roku powtórzył One Slap Ondry w Arco (notabene droga jest wariantem do One Punch 9a+/b Ghisolfiego).

Brunka
źródło: profil FB
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum