17 stycznia 2018 14:39

Kilkanaście dróg na Czarnym Kamieniu koło Łutowca

Niedawno pisaliśmy o Kocim Łbie na Wzgórzu Damiak (w okolicy Niegowej). Zostajemy na północy, tym razem kilka słów o Czarnym Kamieniu, którego topo zamieścił ostatnio na swojej stronie toprope.pl Darek Kaptur.

Kilkunastometrowy Czarny Kamień oddalony jest o jakieś 3 km od popularnego Łutowca. To najokazalsza skała z rodziny, otoczona  kilkoma mniejszymi – przynajmniej jedna z nich, stojąca na niższym piętrze, nadaje się do zagospodarowania. Do rejonu trafimy jadąc np. od strony Łutowca na Przewodziszowice. Po wyjechaniu z Łutowca skręcamy w lewo na Żarki. Jedziemy leśną drogą. Po około 1,5 km, przy drodze po prawej stronie, znajduje się zatoczka – z niej wchodzimy w las i po kilkudziesięciu metrach zobaczymy skałę.

Najbardziej przewieszoną częścią Czarnego Kamienia zainteresował się przed kilku laty Waldek Podhajny, wytyczając w okapie (charakterystyczny blok „zawieszony” między dwoma filarami) trzy linie – wciąż wiszą na nich pętelki. Resztę ścian postanowił zagospodarować Darek Kaptur z ekipą.

Darek pisze między innymi tak:

Do robót ogrodniczych namówiłem Irka i Jarka i jesienią 2016 rozpoczęliśmy czyszczenie (a było co robić) i inne prace przygotowawcze. Do naszej akcji dołączyli się jeszcze Iza, Aśka, Grzegorz, Krzysiek oraz dwóch Romków, przez co kapitał przeznaczony na zakup ringów okazał się całkiem pokaźny i wystarczający by ubezpieczyć wszystko, co sobie upatrzyliśmy. W ten sposób cała nasza akcja okazała się przedsięwzięciem klubowiczów Raciborskiego Stowarzyszenia Wspinaczkowego. Ostatecznie osadziliśmy ponad 50 ringów i 4 stanowiska, co umożliwiło  łącznie powstanie 15 w pełni ubezpieczonych dróg.

Te kilkanaście dróg oferuje nietrudne wspinanie, w przedziale od IV do VI.1. A jak trudne propozycje doda na skale Waldek Podhajny? Być może przekonamy się o tym już w nadchodzącym sezonie…

Wybrane drogi na Czarnym Kamieniu:

(topo D. Kaptur / toprope.pl)

 1. Sadłomasochizm VI.1 (4R+ST), D. Kaptur, G. Kaptur 2017
 2. projekt (ST), W. Podhajny
 3. projekt (ST), W. Podhajny
 4. projekt (ST), W. Podhajny
 5. Turlaj dropsa projekt  (1R+ST). I. Napiórkowski
 6. Ciepły Listopad  V (4R+ST), D. Kaptur, I. Gajos 2017
 7. Rusz dupę, gruba IV+(5R+ST), K. Kasprzyk, I. Napiórkowski 2017, uwaga krucho!
 8. Połogi filarek IV (4R+ST), R. Skowyra, K. Sowa 20179
 9. Połogi filarek IV (4R+ST), R. Skowyra, K. Sowa 20179
 10. Małe jest piękne VI (1R), J. Chodenko 2017
 11. Małe wyzwanie VI+/1 (1R), I. Napiórkowski 2017

Pełne topo Czarnego Kamienia na toprope.pl.

Brunka
źródło: toprope.pl
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
  Brak komentarzy na forum