9 stycznia 2018 15:35

Karawana dotarła do bazy pod K2

Polscy himalaiści wraz z liczącą ok. 100 porterów karawaną pokonali ostatni etap trekkingu i dotarli dzisiaj do bazy. Pomimo dużej ilości śniegu wszyscy doszli do celu bez przeszkód.

Noc w bazie z widokiem na K2 (fot. Marcin Kin, podczas letniej wyprawy 2017)

Baza pod K2 znajduje się na południowych zboczach masywu, na wysokości ok. 5135 m. Po 7 dniach od opuszczenia Askole nasi himalaiści wraz z karawaną ukończyli trekking – pierwszy etap wyprawy. Ze względu na trudne warunki zimowe do bazy dotarło ok. 40% ładunków. W ciągu kolejnych dni tragarze przetransportują pozostały sprzęt i żywność.

W tym czasie himalaiści wraz z pakistańską załogą zagospodarują obóz. Kiedy dotrze pozostała część ładunków, będzie trzeba go jeszcze rozbudować. Dobrze zorganizowany obóz to ważny element wyprawy – najprawdopodobniej będzie to dom naszych alpinistów do końca zimy kalendarzowej, czyli do 20 marca.

Base Camp pod K2 (fot. maps.google.com)

Niedługo rozpocznie się akcja górska. Himalaiści mają przed sobą aklimatyzację, zakładanie obozów i lin poręczowych. Jak mówi Janusz Majer w wywiadzie dla Radia Wrocław:

Trekking lodowcem Baltoro to była droga turystyczna. Latem trasa jest nazywana najpiękniejszym trekkingiem świata. Zimą trudności są jednak dosyć duże – dochodzi śnieg, niska temperatura, krótki dzień. Ale prawdziwe wspinanie zaczyna się powyżej bazy, na żebrze Basków, które wyprawa wybrała, by atakować wierzchołek.

Polscy himalaiści będą wspinać się południowo-wschodnim filarem, tzw. drogą Basków, nazywaną też drogą Cesena. Prowadzi ona filarem między drogą Kukuczka-Piotrowski, a Żebrem Abruzzi (droga klasyczna). Na Ramieniu, między tzw. Czarną Piramidą i Szyjką, łączy się z Żebrem Abruzzi.

Obozy, które należy przygotować przed atakiem szczytowym, to: obóz I (5900 m), obóz II (6350 m) i obóz III (7000 m). Obóz IV, który himalaiści planują założyć na Ramieniu, na wysokości około 8000 m, zakładany będzie „z marszu”, już podczas ataku szczytowego. Z niego alpiniści wyruszą w kierunku szczytu K2 – 8611 m.

Michał Gurgul
źródło: polskihimalaizmzimowy.com, PHZ 2016-2020 im. Artura Hajzera profil FB, radiowroclaw.pl
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum