19 stycznia 2018 14:44

Historycznie z Finale Ligure. 17-letnia Giorgia Tesio i słynna “Hyaena”

Nie za często piszemy o starych, rzadko powtarzanych drogach, a będących często niezwykle cenną kartą sportowego wspinania. W 1986 roku, w Finale Ligure (Alveare), Włoch Andrea Gallo popełnił techniczny majstersztyk – powstała Hyaena 8b+, w latach 80. ubiegłego wieku wyzwanie dla najlepszych. Dziś po Hyaena sięgnęła Giorgia Tesio, reprezentująca zupełnie inne pokolenie, zaledwie 17-letnia. Przy okazji zrobiła też pierwsze przejście kobiece.

Giorgia Tesio (fot. arch. G. Tesio)

„Do dziś pamiętam każdy ruch na drodze, bo był to duży krok naprzód w moim wspinaniu” – mówił Andrea Gallo w rozmowie z Jakobem Schubertem (Austriak, asekurowany przez samego autora, przeszedł drogę w 2013 roku). Ale to nie tylko ważny moment w karierze 22-letniego wówczas Gallo, który przyjeżdżał z Turynu do Finale w każdy weekend, a później po prostu przeniósł się tu na stałe. W tamtych czasach był to przecież sam top sportowego wspinania, a dziś historyczna perełka, którą zapewne wielu chciałoby mieć na swoim koncie.

Z cyklu “Reclimbing the Classics”:

Notabene Gallo nie miał pojęcia, jak wycenić drogę (pojawił się pomysł 8a+/b). Nie miał bazy porównawczej: „w tamtych czasach wspinałem się… może po drogach 7c?” – przyznał. Już rok później, po powtórzeniu drogi przez Austriaka Gerharda Hörhagera, wycena poszybowała w górę, na 8b+.

Andrea Gallo i słynny krzyż na “Hyaena” (fot. arch. A. Gallo)

W latach 80. ubiegłego wieku, jeszcze przed przejściem Gallo, do Finale właśnie na tę drogę przyjeżdżało wielu topowych wspinaczy. W końcu ponad 20-metrowy ciąg po małych chwytach (ze słynnym, kluczowym krzyżem) był dużym wyzwaniem. Przeszło 30 lat po autorskim przejściu po Hyaene sięgnęła 17-letnia Giorgia Tesio, utalentowana włoska juniorka, ubiegłoroczna mistrzyni Europy Juniorów w formacie łączonym z Saint-Etienne. I zrobiła to bardzo szybko, bo już w ciągu dwóch dni:

Jestem niesamowicie usatysfakcjonowana! Teraz jestem nawet bardziej z motywowana do treningu i startów w zawodach!

Fajnie, jak młodzi sięgają po historyczne drogi. I do tego takie linie wciąż mogą inspirować.

Brunka
źródło: planetmountain.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum