26 stycznia 2018 06:40

Nie żyje Miss Elizabeth Hawley

W wieku 94 lat zmarła Elizabeth Hawley, dziennikarka, legendarna kronikarka wypraw himalajskich i twórczyni największego zbioru informacji na temat himalaizmu.

Elizabeth Hawley w swoim biurze w Kathmandu (fot. thetimes.co.uk)

Urodzona w w 1923 roku w Chicago Elizabeth Hawley to postać wyjątkowa. Amerykanka nie była wspinaczem, nigdy nie była nawet w bazie pod Mount Everestem, a stała się dla himalaizmu niezwykle istotną postacią.

W 1960 roku dotarła do Nepalu jako dziennikarz “Time”. Początkowo zajmowała się polityką, jednak dość szybko znalazła swoją drogę. Rozpoczęła relacjonowanie eksploracji himalajskich olbrzymów. Był to gorący czas pierwszych wejść na ośmiotysięczniki.

Początkowo to Hawley szukała informacji, z czasem odwiedziny u Amerykanki stały się elementem obowiązkowym każdej wyprawy i to u niej często następowała weryfikacja zdobycia szczytu.

Edurne Pasaban w Katmandu z wizytą u Elisabeth Hawley (fot. explorersweb.com)

Prze kolejne lata jej prywatne archiwum rosło i ostatecznie przerodziło się w elektroniczną “The Himalayan Database”. Baza zawiera szczegółowe informacje o ekspedycjach na 450 znaczących nepalskich szczytów, począwszy od 1905 roku! Zebrano dane o 9,5 tys. wyprawach i ok. 70 tys. ich uczestnikach, często tak szczegółowe jak: droga wejścia, miejsce zakładania obozów, wypadki czy korzystanie z tlenu z butli.

Na jej cześć nazwano nawet w 2008 roku szczyt w grupie Dhaulagiri – Peak Hawley (6182 m).

Mysza

Źródło: nep123
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum