30 stycznia 2018 19:23

Elisabeth Revol jest już we Francji. Mówi: “teraz potrzebuję tylko opieki lekarskiej”

We wtorek po południu himalaistka została przewieziona karetką z lotniska w Genewie do szpitala w Sallanches u stóp Mont Blanc. Była osłabiona, na wózku inwalidzkim, miała dłonie i stopy w bandażach. – Teraz potrzebuję tylko opieki lekarskiej – powiedziała, odmawiając dalszych komentarzy.

Jej pierwszym leczeniem w Islamabadzie kierował na odległość dr Cauchy* z Chamonix na podstawie zdjęć odmrożonych kończyn. 5 tys. suskrybentów platformy SOS Mam, finansowanej przez francuskie, szwajcarskie i europejskie fundusze, którą Cauchy prowadzi w Chamonix, ma dostęp do takich specjalistycznych porad na odległość i protokołów postępowania podczas urazów i chorób związanych z przebywaniem na wysokości oraz w skrajnie niskich temperaturach. Cauchy sam się wspina, ale himalaiści nie są jedynymi beneficjentami jego wiedzy. Na odmrożenia najczęściej są narażone w Europie osoby bezdomne.

W przypadku Revol Cauchy zalecił podawanie Prostavasin, preparatu poprawiającego ukrwienie, który jako jedyny był do dyspozycji w pakistańskim szpitalu, dzięki Polskiej ekipie. Lek ten znajdował się w apteczce ekipy ratunkowej, dzięki doktorowi Robertowi Szymczakowi.

Pierwsza kroplówka w niedzielę trwała pięć godzin. Lek ma zatrzymać zmiany w odmrożonych tkankach, by zapobiec lub przynajmniej ograniczyć amputacje. – Na razie można tylko zmieniać opatrunki. W środę będzie wiadomo więcej – mówił Cauchy. – Prognozy nie są najlepsze. Wszystkie palce lewej stopy są zagrożone. Dłonie są w nieco lepszym stanie.

Na podstawie “Le Dauphiné libéré“, sport.pl
ms

PS “Do widzenie Pakistanie. Wrócę się tu wspinać się, ale nie na Nanga Parbat” – brzmiały jej pożegnalne słowa, cytowane przez rzecznika Pakistańskiego Klubu Alpejskiego Karrara Haidri. – “Dziękuję wszystkim, w tym polskim ratownikom, armii pakistańskiej, Pakistańskiemu Klubowi Alpejskiemu, lokalnym władzom i Alemu Saltoro za zaangażowanie w akcję ratowniczą”.

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10213536972651385&set=a.10201904852775658.1073741845.1614102650&type=3&theater
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum