15 stycznia 2018 14:30

Andrzej Marcisz o Superścieku

12 stycznia za sprawą zespołu Tom BallardAndrzej Marcisz i Krzysztof Rychlik miało miejsce pierwsze zimowo-klasyczne przejście Superścieku na Kotle Kazalnicy. Andrzej Marcisz opisuje m.in. szczegóły asekuracji na drodze.

Superściek i Kocioł Kazalnicy, warunki w grudniu 2017 roku (fot. Andrzej Marcisz)

***

SUPERŚCIEK! – prezent na 40-lecie wspinania – zimowo klasycznie – 6h do końca trudności i 3h z duszą na ramieniu przez Sanktuarium do wierzchołka Kazalnicy. Zimowa droga marzeń – spektakularna i niebezpieczna. Dziękuje moim partnerom – Krzysztofowi Rychlikowi i Tomowi Ballardowi. Tak to wyglądało!

Superściek – schemat (foto i topo Andrzej Marcisz)

Prowizoryczny schemat narysowałem celowo. Ostatnio pojawiły się opinie, że każde przejście powinno zostać szczegółowo opisane, wręcz trzeba napisać doktorat – jakby opis przejścia był ważniejszy od samej wspinaczki.

Zakładam, że każdy kto się wybiera na Superściek, wie jak się trzyma dziaby w rękach. Portal i Dzwon są w 100% wyposażone w haki, za których jakość nie biorę jednak odpowiedzialności.

Pod Portalem na stanie jest łańcuch na dwóch kotwach. Pod Dzwonem jest “f ogródek” z wielu rożnych sprzętów. Nad Dzwonem stan jest obecnie z jednej kotwy, kawałek pętli wystaje z lodu, ale do czego jest przyczepiony – nie pamiętam. Na krawędzi Sanktuarki jest na stanie jeden nowy, zielony hak Salewy.

Do przejścia potrzebne są śruby (ilość według uznania i potrzeb), mieliśmy camy – 0.3 – 3, na Sanktuarium wystarczyły nam same dziabki, pętle i camy.

Cały trud, który włożyłem w to przejście, dedykuję pamięci mojego przyjaciela i mentora wspinaczkowego – Krzyśka Pankiewicza, który był współautorem pierwszego przejścia Superścieku. Niestety nie ma go już wśród nas i o tym przejściu porozmawiam z nim kiedyś w przyszłości…

Dziękuje też bardzo osobom, które pomagały nam od marca 2013 roku założyć asekurację i wyczyścić z kruszyzny drogę, by móc ją przejść zimowo-klasycznie: Marcinowi Polarowi, Maćkowi Krzywdzie. Dziękuję też Izie Włosek, Annie Zimny, Władkowi Vermessy, Tomkowi Opozdzie, Piotrkowi Kalecie, Michałowi Kasperczykowi, Michałowi Leśniewskiemu, Marcinowi Koszałce, Bartkowi Bogackiemu.

Prowadzenie wyciągów:

 • wyciąg pod Portal – Andrzej Marcisz.
 • Portal – Krzysztof Rychlik,
 • wyciąg pod Dzwon – Tom Ballard,
 • Dzwon – Tom Ballard,
 • wyciąg w kominach wyjściowych – Krzysztof Rychlik,
 • wyjściowy teren z lotną.

Po lodzie wspinaliśmy się równolegle we dwójkę na drugiego, Portal i Dzwon jeden szedł z dziabami i zbierał, drugi małpował.

Andrzej Marcisz
#salewa #BergansTeam #PortalGorski #Lasting Wild Country, Avatar Centrala Ruchu , Góry – Górski Magazyn Sportowy #Kayland

***

*według relacji Andrzeja trudności techniczne Portalu to ok. D10, zaś Dzwonu D8. Jednak wyceny zespół pozostawia do weryfikacji podczas kolejnych przejść.
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

  Kto prowadził? [9]
  Rzeczowe podsumowanie, tylko brakuje najważniejszego- informacji kto prowadził konkretne wyciagi.…

  15-01-2018
  panjan