5 grudnia 2017 13:23

Spotkania z Górami: opowieść o Kaszmirze Katarzyny i Andrzeja Mazurkiewiczów

Trzecie tym w sezonie Spotkania z Górami to wycieczka do Kaszmiru. W grudniu zapraszamy na pokaz niezwykłych slajdów Katarzyny i Andrzeja Mazurkiewiczów.

Wiele osób marzy, by zobaczyć Kaszmir. Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie na kolejnych Spotkaniach z Górami pokażą, czym rejon ten zachwyca i co sprawia, że jest to miejsce wyjątkowe. Na opowieść o wielkiej himalajskiej dolinie na pograniczu Indii i Pakistanu zapraszamy 12 grudnia o godz. 19. Miejsce tradycyjne: sala 329, w budynku A1 Politechniki Wrocławskiej.

W poprzednich latach mieliśmy już okazję podróżować z gośćmi spotkania. Za każdym razem Mazurkiewiczowie prezentują zachwycające slajdy z rejonu, o którym myśli wiele osób, ale w który niewiele osób decyduje się pojechać.

Tym razem tematem slajdowiska będzie Kaszmir – miejsce uznawane za himalajski raj. Rozległa zielona dolina, góry Pir Pandżal czy jezioro Dal tworzą urokliwy krajobraz, wśród którego mieszkają ludzie żyjący wcale niełatwych warunkach. Codzienność wypełnia im rzemieślnicza praca i pasterstwo. Co więcej, tłem ich trudnej codzienności staje się niestabilna sytuacja polityczna. Kaszmir to miejsce sporne pomiędzy Indiami i Pakistanem. Podzielone w 1947 roku terytorium jest strefą konfliktu, które nawiedziły trzy wojny indyjsko-pakistańskie, w którym granica stanowi linię demarkacyjną i magnes dla separatystycznych ruchów wpływających na niestabilność w regionie.

Piękno i codzienność Kaszmiru będą równoważnym tematem kolejnej prelekcji. Z naszymi gośćmi odwiedzimy wiele miejsc. Zajrzymy do serca Kaszmiru – miasta Srinagar, które częściowo położone jest na jeziorze Dal. Domy na wyspach, targ na wodzie ci pływające ogrody tworzą niepowtarzalny klimat. Powędrujemy żyzną doliną, nad którą rozlegają się śpiewy muezinów, by zawędrować aż do pasterzy kóz i owiec żyjących w górach. Po drodze odwiedzimy warsztaty rzemieślnicze, gdzie tkane są delikatne szale z wełny, gdzie powstaje misterny haft i gdzie wiąże się dywany. Drogę tę częściowo pokonamy z tysiącami Hindusów udających się z pielgrzymką do groty Amarnath, w której czczona jest linga Sziwy w postaci lodowego stalagmitu. Piękne slajdy z odległej himalajskiej krainy i ciekawe opowieści naszych prelegentów to powód, dla którego nie można przegapić kolejnych Spotkań z Górami.

Temat: Kaszmir – w poszukiwaniu himalajskiego raju
Goście: Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie
Termin: 12.12. 2017, godz. 19
Miejsce: Wrocław, Wybrzeże Wyspiańskiego 27, Budynek A1 PWR, sala 329.

WSTĘP WOLNY

Bartosz Szczęsny
Skalnik

***

Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie pasję do podróżowania łączą z pasją do fotografowania. Są prekursorami profesjonalnych pokazów slajdów z podróży, przewodnikami trekkingów po Himalajach oraz właścicielami agencji podróżniczej Terra Incognita. Od wielu lat organizują wyprawy w różne rejony Azji. Podczas wyjazdów fotografują miejsca, ludzi i ich emocje, które stają się później tematem prezentacji, pokazów slajdów i pokazów multimedialnych.

Mazurkiewiczowie współpracują z wieloma instytucjami kultury, występują na festiwalach podróżniczych i organizują Festiwal Slajdów Podróżniczych – Terra. W Himalajach gościli trekkingowo już ponad 150 razy. Są autorami kilku wystaw fotograficznych, opublikowali album „Himalaje – szlakiem karawan i pielgrzymów”, a także napisali przewodnik trekkingowy po indyjskich Himalajach.

Pod patronatem
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum