10 grudnia 2017 18:37

„Magic Mushroom” – drugie przejście klasyczne: Barbara Zangerl i Jacopo Larcher

Barbara Zangerl i Jacopo Larcher dokonali drugiego klasycznego przejścia Magic Mushroom (28 wyciągów, 5.14a), jednej z trudniejszych dróg na El Capitan (Yosemite, USA).

Linia drogi „Magic Mushroom” na El Capitanie
(fot. Luke Bauer/alpinist.com)

Magic Mushroom to oryginalnie 32-wyciągowa droga, która stratuje tuż na lewo od słynnego Salathé Wall. Została wytyczona w 1972 roku (Hugh Burton i Steve Sutton). Jej trudności standardowe opiewają na VI 5.7 A3. Droga została jednak odhaczona w 2008 roku przez doborowy zespół Tommy Caldwell i Justen Sjong

Panowie “skrócili” Magic Mushroom do 28 wyciągów, z których dwanaście jest w stopniu 5.13 lub więcej (w tym kluczowe długości liny o wycenie 5.14), dalszych dziewięć ma trudności w stopniu 5.12, a pozostałe są łatwiejsze. W 2008 roku była to na pewno jedna z najtrudniejszych wielowyciągówek na świecie.

Tommy Caldwell nie byłby sobą, gdyby nie podjął się przejścia jednodniowego drogi. Udało mu się to jeszcze tego samego roku wspólnie z Beth Rodden.

Przez 9 lat nikomu nie udało się powtórzyć wyczynu Caldwella i Sjonga. Sztuka udała się dopiero teraz doborowemu  duetowi i można powiedzieć, że już”wyjadaczom” El Capitana. Barbara Zangerl i Jacopo Larcher mają bowiem na koncie na tej słynnej ścianie m.in. drogi: El Niño (2015) i Zodiac (3. przejście klasyczne, 2016).

Przejście zajęło Barbarze i Jacopo 9 dni. Warto dodać, że to nominalnie najtrudniejsza droga klasyczna na El Capitan pokonana przez kobietę. Barbara prowadziła wszystkie trudne wyciągi drogi.

Mysza

Źródło: Fanatic Climbing, Climbing, Mountain Project
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    arytmetyka [4]
    taka standardowa, to mówi, że 12 > 9. "Panowie na…

    10-12-2017
    szczepan2