7 grudnia 2017 09:36

Sąd Najwyższy Nepalu w sprawie Everestu. Rekord wraca do Lakpa Gelu Sherpy

Sąd Najwyższy Nepalu wydał orzeczenie w sprawie rekordowego wejścia na Mount Everest z 2004 roku. Sędziowie unieważnili rekord Pemba Dorje Sherpy, przywracając tytuł najszybszego człowieka na najwyższej górze Ziemi Lakpa Gelu Sherpie.

Droga na Everest od strony Nepalu

Rywalizację i konflikt dwóch Nepalczyków datuje się od 2003 roku, kiedy to radość Pemby Dorje Sherpa z bycia posiadaczem rekordowego czasu wejścia na Mount Everest trwała jedynie 3 dni. Bowiem 22 maja 2003 roku Pemba wszedł na najwyższą górę Ziemi w 12 godzin 44 minut,  a 25 maja właśnie Lakpa Gelu Sherpa skrócił ten czas aż o 2 godziny – do 10 godzin i 45 minut.

Pobity Pemba oskarżył Lakpę o oszustwo, jednak te zarzuty oddaliło oświadczenie Appy Sherpy, szanowanej w Nepalu postaci, już wtedy 13-krotnego zdobywcy Everestu.

Pemba Dorje Sherpa z certyfikatem rekordu Guinnesa

Historia miała ciąg dalszy. 20 maja 2004 roku Pemba znowu wyruszył na Mount Everest. Twierdził, że osiągnął wierzchołek kolejnego dnia o 2:10 w nocy po zaledwie 8 godzinach i 10 minutach wspinaczki. Warunki były odległe od idealnych, a Nepalczyk nie przedstawił nawet zdjęcia szczytowego.

Lhakpa Gelu Sherpa, czyli obecnie prawomocny posiadacz rekordu na Mount Everest (fot. FLICKR PHOTO/CHRISTOPHER MICHEL)

Tym razem to Lakpa od początku kwestionował to wejście, jednak bezskutecznie. Rekord Pemby zatwierdzili nawet autorzy księgi rekordów Guinnesa. Jednak Lakpa był wytrwały i sprawą musiał zająć się nepalski sąd. Ostatnie orzeczenie ostatecznie odbiera rekord Pembie i tytuł najszybszego człowieka na najwyższej górze Ziemi przywraca z czasem 10:45 Lakpa Gelu Sherpie.

Oczywiście, z punktu widzenia sportowego wejścia te nie maja żadnego znaczenia. Nepalczycy wspomagali się tlenem z butli.

Mysza

Źródło: Desnivel
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum