5 grudnia 2017 14:11

Himalayan Database dostępna za darmo!

Od dzisiaj Himalayan Database, rejestr wejść i wypraw na najwyższe szczyty Himalajów prowadzony przez ponad pół wieku przez Elizabeth Hawley, jest dostępny za darmo.

Ekipa The Himalayan Database przy pracy. Z lewej Elisabeth Hawley z prawej Billi Berling

Miss Elizabeth Hawley rozpoczęła zbieranie informacji o ekspedycjach himalajskich w 1963 roku, gdy na Mount Everest działała amerykańska ekspedycja. Praca dla Reutersa tak ją wciągnęła, że zdecydowała się ją kontynuować w kolejnych latach. Początkowo to Hawley szukała informacji, z czasem odwiedziny u Amerykanki stały się elementem obowiązkowym każdej wyprawy, a jej prywatne archiwum rosło.

Czas cyfryzacji nastąpił w 1991 roku, kiedy Richard Salisbury zaproponował digitalizację cennego zbioru. Jednak pierwszy CD-ROM ukazał się w 2004 roku – ponad dziesięć lat zajęło wprowadzenie tego zbioru informacji.

Nic dziwnego, baza zawiera szczegółowe informacje o ekspedycjach na 450 znaczących nepalskich szczytów, począwszy od 1905 roku! Zebrano dane o 9,5 tys. ekspedycjach i ok. 70 tys. ich uczestnikach, często tak szczegółowe jak: droga wejścia, miejsce zakładania obozów, wypadki czy korzystanie z tlenu z butli.

Wejścia Jerzego Kukuczki w w Himalayan Database

Obecnie Elizabeth Hawley ma 93 lata i w 2016 roku jej miejsce zajęła Billi Bierling. Nowa szefowa, pytana przez Stefana Nieslera o przyszłość tego projektu, odpowiedziała:

Przyszłość Himalayan Database to wielka niewiadoma.

Liczba wypraw na najwyższe szczyty Nepalu wzrasta z roku na rok, a według Bierling przychody z edycji na CD-ROMie pokrywały jedynie koszty wyprodukowania samej płytki. Jej twórcy na FB stronie przedsięwzięcia napisali:

Prosimy pamiętać, że zbieranie danych jest niemożliwe bez Waszej pomocy. Jeżeli planujecie wyprawę do Nepalu lub ją odbyliście, ale nie zarejestrowaliście jej online, użyjcie przycisku “Sign Up”, by przesłać informację. Naprawdę doceniamy Waszą pomoc w pracy mającej na celu utrzymanie przy życiu archiwów Miss Elizabeth Hawley.

Darmowa wersja Himalayan Database jest dostępna do ściągnięcia stronach himalayandatabase.com.

Mysza
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum