5 grudnia 2017 11:42

Dwa wielkie klasyki Maltatal w jeden dzień – Florian Schmalzl

O tak udanej sesji,  jaką miał w rejonie Maltatal 26-letni Florian Schmalzl, wielu mogłoby tylko pomarzyć. Jak napisał Christof Rauch, Schmalz wspiął się jednego dnia na dwa klasyki rejonu, Bügeleisen 8B+ i Emotional Landscapes 8C. Przejścia padły pod koniec listopada.

Florian Schmalzl na “Emotional Landsapes” 8C (fot. Christof Rauch)

Przejść dwa tak cenione klasyki to nie lada wyczyn. Zwłaszcza, że problemy Klema Loskota to gwarancja jakości i twardej cyfry. Emotional Landscapes Austriak otworzył dawno temu, bo w 2002 roku, wyceniając boulder na 8B+. Dość szybko próbujący przechwytów zaczęli sugerować, że to stanowczo za mało, co potwierdził w 2014 roku sam Nalle Hukkataival. Fin zrobił w 2014 roku prawdopodobnie dopiero drugie powtórzenie (stanęło na 8C), pierwszy na topie zameldował się w 2004 roku Martin Moser.

Równie słynne jest Bügeleisen 8B+, jeszcze starsze dzieło Klema Loskota, powstałe w sezonie 2001. To jeden z tych problemów, których wycena nigdy nie była poddawana w wątpliwość, a są i tacy (np. Słoweniec Rok Klančnik), którzy odczuli trudności jeszcze wyżej (na 8C). Istnieje już zresztą wersja SD do Bügeleisen, którą przeszedł jako pierwszy trzy lata temu wspomniany Hukkataival.

Na Bügeleisen 8B+ Nalle Hukkataival:

Brunka
źródło: Instagram, 8a.nu, hardclimbs.info
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum