7 grudnia 2017 12:20

Katalońska zdobycz Anak Verhoeven – Ciudad de Dios 9a/a+

Angela Eiter, Josune Bereziartu, Margo Hayes, Ashima Shiraishi i Anak Verhoeven… Co je łączy? Wszystkie poprowadziły drogi powyżej 9a, a Eiter wspięła się na wyżyny pokonując w tym roku trudności 9b (La Planta de Shiva). Tymczasem swój skalny kunszt potwierdziła Belgijka Verhoeven, która wpięła się do łańcucha Ciudad de Dios 9a/a+ w Santa Linya.  

Anak Verhoeven na „Ciudad de Dios” 9a/a+ (fot. Monika Vetinka)

To właśnie na Ciudad de Dios Amerykanka Ashima Shiraishi wyrównała (był rok 2015, a ona miała zaledwie 13 lat) rekord trudności Josune Bereziartu – Baskijka jako pierwsza kobieta w historii wspięła się na drogę 9a/a+, prowadząc w 2005 roku Bimbalunę w Saint Loup. Teraz atletyczna Ciudad de Dios doczekała się kolejnego kobiecego przejścia. Bohaterką jest Anak Verhoeven. Belgijka poprowadziła zresztą nie tylko Ciudad, ale także La Fabelę 8c+.

Na Ciudad de Dios Tom Bolger:

https://vimeo.com/24389685

Najtrudniejszą drogą w kapowniku Anak jest Sweet neuf 9a+ w rejonie Pierrot Beach z września tego roku. To jej autorskie przejście, na potwierdzenie trudności trzeba więc będzie poczekać. Belgijka to także doświadczona i utytułowana zawodniczka, jest aktualną mistrzynią Europy (Campitello di Fassa 2017) i trzecią zawodniczką Pucharu Świata 2017 w prowadzeniu.

* Ciudad de Dios ma też polskie przejścia: Mateusza Haładaja (2013), Piotrka Schaba (2017) i Kamila Ferenca (2017).

Brunka
źródło: rockandice.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum