27 grudnia 2017 12:40

Alex Txikon słowa dotrzymał, wyrusza zimą na Mount Everest!

24 grudnia Alex Txikon wyruszył na swoją drugą zimową wyprawę na Mount Everest. Bask zamierza zdobyć najwyższy szczyt świata sportowo, bez użycia dodatkowego tlenu z butli. Ma być to pierwsze zimowe wejście w tym stylu.

Droga na Everest od strony Nepalu

Alex Txikon to bardzo doświadczony baskijski himalaista. Ma na koncie 11 ośmiotysięczników. W 2016 roku z Simone Moro i Muhhamadem Alim „Sadparą” zdobył zimą Nanga Parbat (8126 m).

W 9-osobowym teamie Txikona znajdzie się właśnie Ali Sadpara, towarzysz z Nanga Parbat oraz część Szerpów z ubiegłorocznej wyprawy Baska: Temba Bothe (Patagonia), Nuri, Cheppal, Pasang Norbu, Wolung Dorgie, Gyelsen i Tenzing Gyelsen. Himalaiści będą zdobywać szczyt od strony Nepalu, drogą biegnącą przez słynny Icefall.

Alex Txikon na lotnisku

Przed tą ekipą naprawdę duże wyzwanie, co potwierdziły już dramatyczne wydarzenia podczas ubiegłorocznej wyprawy. Pogoda nie rozpieszczała, zmarł oficer łącznikowy wyprawy, a następnie musiał zostać ewakuowany Alex Rubio, jedyny europejski partner Txikona.

W tych okolicznościach Txikonowi udało się jedynie osiągnąć Przełęcz Południową i spędzić kilka nocy w obozie trzecim. W ubiegłym roku Txikon na zakończenie wyprawy powiedział:

Nie mówię żegnaj, lecz do zobaczenia. Everest nie chciał nas w tym roku dopuścić do siebie, ale co doceniam, ukradł moje serce.

Jak widać słowa dotrzymał. Czy w tym roku uda się zdobyć szczyt? Będziemy trzymać kciuki za dzielnego Baska.

Najwyższy szczyt Ziemi zimą zdobyli jako pierwsi Polacy. To historyczne wydarzenie miało miejsce 17 lutego 1980 roku. Wtedy to na Mount Everest (8848 m) stanęli Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki.

Od tamtej pory zimą zdobyło szczyt jeszcze czterech wspinaczy. Jednak żadna z tych wypraw nie spełniała kryteriów wyprawy zimowej – rozpoczynały się przed rozpoczęciem zimy kalendarzowej. Dodatkowo większość zdobywców, podobnie jak Wielicki i Cichy, korzystało z tlenu z butli.

Mount Everest zimą (wyprawa wykracza poza zimę kalendarzową):

  • 27.12.1982 – Yasuo Kato (Japonia)
  • 22.12.1987 – Heo Young-Ho (Korea Południowa)
  • 22.12.1993 – Ryushi Hoshino i Yoshio Ogata (Japonia)

W 2016 roku Alex Txikon był gościem Krakowskiego Festiwalu Górskiego, więcej o tym interesującym wspinaczu przeczytacie tutaj.

Mysza

Źródło: alextxikon.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum