6 grudnia 2017 08:13

14. Warszawski Przegląd Filmów Górskich już w ten weekend

W dniach 8-10 grudnia już po raz 14. odbędzie się Warszawski Przegląd Filmów Górskich. Miłośnicy gór ze stolicy będą mięli w Kinie Wisła okazję do zobaczenia nagradzanych tegorocznych produkcji firmowych oraz spotkań z ludźmi gór.

W tym roku rusza kolejna ważna polska wyprawa zimowa na K2. W programie Przeglądu zaplanowano spotkanie z kierownikiem Krzysztofem Wielickim oraz z Januszem Gołąbem – kierownikiem sportowym. W spotkaniu weźmie też udział Leszek Cichy, uczestnik poprzedniej wyprawy zimowej na K2 w sezonie 1987/88.

Jako wprowadzenie wyświetlony zostanie nowy film Darka Załuskiego, poświęcony wspomnianej historycznej wyprawie, bazujący na archiwalnych, nie publikowanych dotąd materiałach filmowych. Istotnym uzupełnieniem będzie prezentacja uczestnika tej wyprawy – Pawła Kubalskiego.

Swoimi doświadczeniami z ekstremalnych wspinaczek podzieli się jeden z najlepszych wspinaczy wielkościanowych – Marcin Tomaszewski. Natomiast Marcin Dzieński, aktualny mistrz świata we wspinaczce na czas, opowie o swojej drodze do mistrzostwa.       

Znaczącym punktem repertuaru filmowego będzie pełnometrażowy obraz Bonington Mountaineer, którego bohaterem jest legenda brytyjskiego wspinania i zarazem kierownik wielu historycznych wypraw himalajskich. Tradycyjnie w repertuarze zagości cykl amerykańskich filmów o mistrzach wspinaczki skalnej Reel Rock Tour 12. W jednej z odsłon będziemy mogli podziwiać Chrisa Sharmę, uprawiającego spektakularną, a jednocześnie nadzwyczaj niebezpieczną wspinaczkę w stylu deep water soloing na nadmorskich klifach. Osoby, które pamiętają film pod tytułem Valley Uprising, zapewne chętnie obejrzą pełnometrażowy Dirtbag: The Legend of Fred Beckey o legendarnym amerykańskim wspinaczu, autorze setek nowych dróg, słynącym z alternatywnego stylu życia. Obraz ten został uznany za najlepszy film górski na tegorocznych festiwalach w Banff i Kendal oraz na Krakowskim Festiwalu Górskim. W programie filmowym także zdobywca Grand Prix na tegorocznym KFG – The Last Honey Hunter. Dokument o ginącym, a jednocześnie fascynującym zwyczaju zbierania miodu z pszczelich gniazd, uwitych na urwistych zboczach górskich.

Program festiwalu jest oczywiście bogatszy, o wszystkich punktach imprezy przeczytacie tutaj.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum