8 listopada 2017 18:49

Ustalenia prokuratury w sprawie śmiertelnego wypadku w Tarnowskich Górach

W październiku ubiegłego roku na ściance wspinaczkowej w CW Klif w Tarnowskich Górach doszło do śmiertelnego wypadku. Znamy ustalenia prokuratury w tej sprawie.

Ściana wspinaczkowa w hali sportowej w Tarnowskich Górach

Fatalne w skutkach zdarzenie miało miejsce 21 października 2016 roku. W wyniku upadku z 16 metrów śmierć poniósł 34-letni wspinacz. Mężczyzna wspinał się na wędkę. Po dojściu do końca drogi rozpoczął zjazd, który zakończył się śmiertelnym upadkiem.

Jak informuje prokuratura w Tarnowskich Górach, w celu ustalenia przyczyn powołano biegłego (Michał van der Coghen). Ustalił on, że bezpośrednią przyczyną wypadku było rozwiązanie się węzła, jakim wspinacz był przywiązany do uprzęży. Biegły stwierdził ze znacznym prawdopodobieństwem, że węzeł* mógł być pierwotnie niedokładnie zaciągnięty, bądź też wadliwie zawiązany. W związku z takimi ustaleniami śledztwo umorzono.

Niestety wypadek w Tarnowskich Górach nie był jedynym śmiertelnym na polskich ścianach wspinaczkowych. Niecałe 2 miesiące temu w Gdańsku zginęła na ściance 43-letnia policjantka. Śledztwo w tej sprawie się toczy, ale nieoficjalnie wiadomo, że bezpośrednia przyczyna była ta sama: niewłaściwie zawiązany węzeł.

Sezon ściankowy już w pełni. Pamiętajmy, że wspinaczka wymaga rozwagi i umiejętności. Choć wspinanie to czas relaksu i dobrej zabawy, to wiążmy się w skupieniu. Pamiętajmy o sprawdzaniu węzłów, przyrządów asekuracyjnych zarówno swoich, jak i partnerów – “Sprawdź, abyś nie stracił partnera”. Wzajemna kontrola naprawdę może uratować życie…

Mysza

* miał to być węzeł ósemka (oczywiście prawidłowo zawiązany nie rozwiązałby się).
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Wadliwy węzeł [36]
    > Biegły stwierdził ze znacznym prawdopodobieństwem, > że węzeł mógł…

    8-11-2017
    $więty