14 listopada 2017 11:19

Odbyło się szkolenie z technik hakowych – relacja

W dniach 3-5 listopada odbyło się szkolenie z technik hakowych poprowadzone przez Jarka Cabana. Zapisy na kurs cieszyły się dużym zainteresowaniem, a finalnie w jego składzie znaleźli się: Wadim Jabłoński, Karolina Ośka, Kacper Kłoda, Damian Bielecki, Maciek Kimel, Paweł Zieliński, Marcin Michałek i Mateusz Grobel.

Szkolenie z technik hakowych poprowadzone przez Jarka Cabana (fot. PZA)

Pierwszego dnia kursu zapoznaliśmy się z podstawami techniki podciągu, ze sprzętem, rodzajami skyhooków i sposobem ich osadzania. Pokonaliśmy kilka dróg na wędkę, podchodząc na własnych punktach, a następnie prowadziliśmy wpinając się do ringów. Zajęcia musieliśmy skończyć wcześniej z powodu złej pogody.

Następnego dnia doskonaliliśmy poznane wcześniej techniki na Kołoczku, zapoznając się z metodami pokonywania przewieszeń i podchodzenia na drugiego metodą amerykańską oraz jaskiniową z likwidowaniem przelotów.

Szkolenie z technik hakowych (fot. PZA)

Szkolenie z technik hakowych (fot. PZA)

Ostatni dzień kursu poświęcony był na techniki bigwallowe z naciskiem na metody holowania, radzenia sobie z ciężkim ładunkiem przez wyciąganie na przeciwwagę w dwie osoby lub z układem zwielokrotniającym siłę. Nauczyliśmy się także, jak poprawnie mocować i zabezpieczać wory. Przez cały czas trwania kursu nauczyliśmy się także wielu przydatnych, górskich patentów.

Dziękujemy serdecznie Jarkowi Cabanowi za fachowe przeprowadzenie kursu w rewelacyjnej atmosferze i Polskiemu Związkowi Alpinizmu za zorganizowanie szkolenia.

Wadim Jabłoński

***

Szkolenie z hakówki faktycznie cieszyło się dużym zainteresowaniem, dlatego też Komisja Szkolenia i Wspinaczki Wysokogórskiej wraz z prowadzącym zajęcia Jarkiem Cabanem uznała, że uczestnicy, którzy nie zakwalifikowali się na listopadowy termin, odbędą szkolenie w terminie 1-3 grudnia 2017 roku.

Szkolenie jest częścią projektu, w którym wspierany jest przede wszystkim rozwój wspinaczy w preferowanym wieku 18-30 lat z różnym doświadczeniem w rozwoju wspinaczkowym; od „tradu” w skałach, poprzez ubezpieczone drogi wielowyciągowe, po górskie wspinanie (letnie i zimowe). Poza wspinaniem celem jest też integracja środowiska wspinaczkowego oraz wymiana doświadczeń. W realizację projektu zaangażowani są instruktorzy PZA, a także aktywni i doświadczeni wspinacze z długoletnim stażem. W dalszej perspektywie planowane są coroczne obozy w skałkowe rejony tradowe i wielowyciągowe oraz górskie (latem i zimą). Decydującym kryterium naboru jest odpowiedni wykaz przejść oraz kryteria wiekowe.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum