Peter Habeler – gość 15. Krakowskiego Festiwalu Górskiego

Peter Habeler będzie gościem 15. Krakowskiego Festiwalu Górskiego (1-3 grudnia). Już teraz gorąco zapraszamy!

Peter Habeler (fot. woerthersee.ws)

Habeler urodził się 22 lipca 1942 roku w Mayrhofen, w tyrolskiej dolinie Zillertal. Po górach zaczął chodzić, gdy miał 11 lat. Stopniowo zdobywał umiejętności i doświadczenie, by w wieku 16 lat pokonywać trudne skalne i lodowe drogi alpejskie. Wkrótce doszedł do wniosku, że swoją przyszłość powinien związać z górami.

Mając 21 lat, po zdaniu państwowych egzaminów, uzyskał dyplomy przewodnika alpejskiego i instruktora narciarskiego. Ze względu na doskonałe kwalifikacje został najmłodszym szefem alpinistyczno-narciarskiego centrum szkoleniowego Österreichischen Berg- und Skiführeausbildung w Innsbrucku, którym kierował w latach 70. Wkrótce założył własną szkołę Skischule Mayrhofen, która istnieje do dziś. W 1999 roku za zasługi w dziedzinie poprawy bezpieczeństwa w Alpach przyznano mu tytuł profesorski.

W klasycznym alpinizmie uznanie Habelerowi przyniosły szybkie przejścia ekstremalnych dróg, jak Centralny Filar Freney na Mont Blanc (1967 r., piąte przejście, z Michaelem Meierem) czy drogi Heckmaira na północnej ścianie Eigeru (1974 r., w 10 godzin, z Reinholdem Messnerem). Ten ostatni rekord pobili o godzinę dopiero Ueli Steck i Stephan Siegrist w 2004 roku. Habeler ma na koncie również przejście drogi Bonatti-Gobbi na Wielkim Filarze Narożnym (1977 r., z Michaelem Meierem).

W 1969 roku wspinał się w Cordillera Huayhuash (Peru), przechodząc z Reinholdem Messnerem północno-wschodnią ścianę Yerupaja Grande (6634 m) i południowo-zachodnią ścianę Yerupaja Chico (6121 m). Jako pierwszy Europejczyk przeszedł Salathe Wall na El Capitan w Yosemitach (1970 r., z Dougiem Scottem).

W 1975 roku wraz z Reinholdem Messnerem pokonał w stylu alpejskim północno-zachodnią ścianę Gasherbrum I (8080 m). Wspinaczka ta postrzegana jest przez wielu jako początek nowej ery w zdobywaniu ośmiotysięczników.

Peter Habeler i Reinhold-Messner pod Gasherbrumami w 1975 roku (fot. himalaya-club.sk)

Światową sławę zdobył w 1978 roku, gdy również z Messnerem dokonał pierwszego wejścia na Mount Everest (8848 m) bez dodatkowego tlenu. Następnie odbył kolejne udane wyprawy na ośmiotysięczniki, między innymi na Nanga Parbat (8126 m), Cho Oyu (8201 m) i Kanczendzongę (8586 m).

Do wyczynów Petera należy jego powtórne przejście historycznej drogi Heckmaira (ED2, V, A0, WI4, 1800 m) na północnej ścianie Eigeru. Habeler przeszedł ją w tym roku, w wieku 74 lat! Podczas wspinaczki towarzyszył mu David Lama.

Na pierwszym planie Peter Habeler, koło niego David Lama (fot. Bergwelten)

Peter Habeler posiada olbrzymi bagaż doświadczeń. Jego życie od najmłodszych lat obfitowało w górskie przygody najróżniejszego kalibru. Ten wyśmienity alpinista i himalaista nie tylko obserwował przemiany zachodzące w najciekawszym dla wspinania okresie, ale również sam aktywnie, współuczestniczył w jej tworzeniu.

Michał Gurgul

15. Krakowski Festiwal Górski odbędzie się w dniach 1-3 grudnia. Wszystko o festiwalu znajdziecie na stronie: www.kfg.pl. Po aktualności zaglądajcie też na profil FB.

Organizatorami 15. KFG są: wspinanie.pl, TKN Wagabunda, Uniwersytet Ekonomiczny i Magazyn Góry.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum