2 listopada 2017 08:06

Nalle Hukkataival na Taipan Wall – powstaje 3-wyciągowa The Great Affair (33)

Trudno się oprzeć ścianie Taipan Wall w Grampians. Fantastyczny, świetniej jakości piaskowiec skusił także czołowego boulderowca Nalle Hukkataivala. Fin przyjechał do Australii na Grampians Bouldering Festival, ale tym co zapamięta najbardziej, będzie The Great Affair, pierwsza kilkuwyciągowa droga, jaką otworzył.

Nalle Hukkataival na “The Great Affair”, Taipan Wall (fot. Kamil Sustiak)

Najlepsi wspinacze świata nie zamykają się w swoich specjalizacjach, ale często szukają inspiracji poza utartymi szlakami. Nalle Hukkataival zainteresował się projektem znanym pod nazwą Dyno project, biegnącym środkiem piaskowcowego muru Taipan Wall. Większość drogi obił Malcolm Matheson jeszcze na początku lat 90., Fin dokończył dzieła ubezpieczając pierwszy odcinek i robiąc pierwsze klasyczne przejście całości. Powstała The Great Affair – w sumie trzy wyciągi z wymagającymi boulderowymi (kluczowymi) sekwencjami i serią strzałów. Nalle wycenił nowość na australijskie 33 (8c).

Rzut oka na Taipan Wall…

https://www.facebook.com/hukkataival/videos/1865122270167985/

Wspinanie z liną nie jest oczywiście czymś obcym dla Nalle Hukkataivala. W 2014 roku pokonał słynnego Silbergeiera (8b+, 200 m) w szwajcarskim Rätikonie. Niemniej Hukkataival najczęściej kojarzony się z boulderowymi formami, w końcu to autor najtrudniejszego problemu na świecie – Burden of Dreams 9A. Dokument pokazujący zmagania Fina z tą niesamowitą linią – “The Lappnor Project”, reż. Tommy Vänskä – będziecie mogli obejrzeć na tegorocznym Krakowskim Festiwalu Górskim, w piątkowym bloku filmowym (1 grudnia, godz. 16.00-18.10). Już teraz serdecznie zapraszamy!

Brunka
źródło: FB, planetgrimpe
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum