Matt Helliker – gość 15. Krakowskiego Festiwalu Górskiego

Przybliżamy sylwetkę kolejnego gościa 15. Krakowskiego Festiwalu Górskiego (1-3 grudnia). Tym razem portret Brytyjczyka Matta Hellikera

Matt Helliker (fot. arch M. Helliker)

Wielka Brytania wydała na świat dziesiątki doskonałych alpinistów i wspinaczy, zapisując się wielokrotnie w historii podbojów gór i pokonywania kolejnych stopni trudności. Matt Helliker z pewnością kontynuuje ten trend. To wspinacz kompletny i nałogowiec. Nieustanie poszukuje nowych wyzwań – sprawdzianów swoich umiejętności zarówno fizycznych, jak i psychicznych, a swoimi przygodami z nieskrywaną przyjemnością dzieli się podczas spotkań z ludźmi gór.

Matt dorastał w południowo-zachodniej Anglii, gdzie wśród granitowych klifów i wapiennych rejonów skalnych odkrywał wspinanie. Wspólnie z ojcem eksplorował Lake District, Park Narodowy Snowdonia i góry Szkocji. Wspinanie szybko stało się stylem życia i motorem napędowym młodego Brytyjczyka. Charakterystyczne dla Wielkiej Brytanii drogi tradowe oraz zimowe wyprawy w położne na północy góry ukierunkowały główne obszary wspinaczkowych zainteresowań Matta. W trudnym i wymagającym terenie odnalazł prawdziwą pasję.

Wspinaczki na Wyspach oraz w Alpach szybko dopełniły bagaż doświadczeń Matta Hellikera. Przyszła pora na dalsze wyprawy, do Ameryki Południowej, na Alaskę czy w Himalaje – niejednokrotnie owocowały powstaniem nowych i trudnych dróg. To właśnie wyznaczanie nowych linii od zawsze było głównym celem Anglika. Jak mówi, powtarzanie istniejących dróg sprawia przyjemność, ale satysfakcja z ukończenia nowej drogi jest nieporównywalna. Niektóre z jego pierwszych przejść otrzymały nominację do Złotego Czekana.

Wśród największych dokonań Matta Hellikera warto wyróżnić przejście The Demon Direct (IX/9) w Szkocji, rzadkie powtórzenie Beyond Good and Evil (ED3, 600 m) na Aiguille des Pélerins w Alpach Francuskich czy Night Fever (M8) na Tour Ronde.

Matt Helliker na 6. wyciągu drogi “Night Fever” (fot. Matt Helliker / Nick Bullock)

Jednak Matt słynie przede wszystkim z pierwszych przejść ekstremalnych linii takich jak: There’s a Moose Loose about thus Hoose (ED4), For Whom the Bell Tolls (AI5 M6+) i Meltdown (AI5 M7) na Alasce. W masywie Mont Blanc wytyczył między innymi Eyes Wide Shut (ED1 M6) i . Natomiast w Peru dokonał głośnego przejścia Death or Glory (ED2 M5) na Huantsan Sur.

Jednym z jego najśmielszych wyczynów było pierwsze przejście drogi Cartwright Connection (ED4, M6, AI6, 5.8, A2) na północnym filarze Mount Hunter na Alasce. Podczas wspinaczki towarzyszył mu Jon Bracey, z którym wspólnie spędzili w ścianie 6 dni. Gwałtowna burza zmusiła ich do wydłużenia akcji, w związku z czym wyczerpali całkowicie zapasy żywności. Pomimo tego kontynuowali wspinaczkę i po ostatnim, trwającym 36 godzin ataku, osiągnęli szczyt. Matt wspomina tą wspinaczkę jako najdłuższą i najtrudniejszą w swoim życiu.

Filmową relację z tej wyprawy pt. „Citadel” mieliśmy przyjemność oglądać podczas zeszłorocznego KFG:

Liczne sukcesy Matta wynikają z wyjątkowego talentu, ale również z intensywnego i systematycznego treningu. Wszechstronne podejście do górskiej aktywności tego alpinisty przejawia się również w jego startach w górskich biegach długodystansowych oraz wymagających zjazdach narciarskich.

Michał Gurgul

15. Krakowski Festiwal Górski odbędzie się w dniach 1-3 grudnia. Wszystko o festiwalu znajdziecie na stronie: www.kfg.pl. Po aktualności zaglądajcie też na profil FB.

Już teraz serdecznie zapraszamy!

Organizatorami 15. KFG są: wspinanie.pl, TKN Wagabunda, Uniwersytet Ekonomiczny i Magazyn Góry.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum