Marek Holeček – gość 15. Krakowskiego Festiwalu Górskiego

Pora na prezentację kolejnego gościa 15. Krakowskiego Festiwalu Górskiego (1-3 grudnia). Czech Marek „Maara” Holeček jest alpinistą najwyższej klasy. Potwierdza to z pewnością jego niedawne wejście na Gasherbrum I nową drogą południowo-zachodnią ścianą. To jednak nieodosobniony sukces tego wytrwałego, ceniącego styl alpejski, wspinacza.

Marek Holeček, w tle południowo-zachodnia ściana Gasherbruma I (fot.  arch. M. Holeček)

***

Marek Holeček urodził się w 1974 roku i od najmłodszych lat związany był ze wspinaczką. Najbardziej pasjonuje go odkrywanie nowych kierunków i dziewicze ściany w najwyższych górach świata. Holeček od zawsze przykładał dużą uwagę do czystości stylu. Wyznaje filozofię, według której nie jest najważniejsze samo osiągnięcie szczytu, ale raczej trudności jakie należy pokonać w drodze do niego oraz sposób, w jaki się tego dokona. Takie podejście jest bardzo cenione wśród szerokiego grona alpinistów na całym świecie, a przejścia Czecha budzą uznanie i podziw.

Marek Holeček wspinał się m.in. w Alpach, Karakorum, Patagonii, Kirgistanie, Himalajach oraz na Antarktydzie. Wytyczył wiele nowych dróg, a za jego specjalizację można uznać przejścia wielkich ścian skalno-lodowych w stylu alpejskim. Czech zawsze, kiedy tylko to możliwe, walczy o to, aby pokonać trudności klasycznie nie korzystając z technik hakowych. Jego przejścia charakteryzują się brakiem wsparcia z zewnątrz, obozów, depozytów i poręczówek. Podczas wspinaczki w najwyższych górach świata nie używa również tlenu z butli.

Pierwszy raz o czeskim wspinaczu usłyszeliśmy pod koniec lat 90. za sprawą jego przejść alpejskich na Grandes Jorasses: Manitua 7+, A3, 70 czy zimowe przejście Colton Macintyre. W 1999 roku w stylu alpejskim wytyczył Czech Express 7b +, A3 + na Amin Brakke. W Patagonii dokonał pierwszego powtórzenia drogi The Dream 7a, A3+. W 2006 roku z Janem Kreisingerem pokonał północno-zachodnią ścianę Meru Central (6310 m) przez formację Shark’s Fin. Filkuv Nebesky Smich, biegnąca Płetwą Rekina, to klasyczna, ok. 2000 m linia (7a, M5, 80 stopni).

W 2013 roku za pierwsze przejście Thumba Party M6+, WI6 na Talung (7349 m), wraz ze Zdenkiem Hrubým otrzymał nagrodę Wejście Roku Czeskiego Związku Himalaizmu i nominację do Złotych Czekanów.

W tym roku Holeček pokonał wyjątkową drogę, z którą zmagał się od niemal 8 lat. Satisfaction! (ku pamięci Zdeněka Hrubego, który zginał podczas próby w 2013 roku) udało się przejść dopiero podczas piątej próby. Marek Holeček i Zdeněk Hák stanęli na szczycie po 6 dniach wspinaczki. Tyle czasu zajęło Czechom pokonanie 3000 metrów ściany o trudnościach ED+, M7, WI5+ i nachyleniu 70°.

Michał Gurgul

15. Krakowski Festiwal Górski odbędzie się w dniach 1-3 grudnia. Wszystko o festiwalu znajdziecie na stronie: www.kfg.pl. Po aktualności zaglądajcie też na profil FB.

Już teraz serdecznie zapraszamy!

Organizatorami 15. KFG są: wspinanie.pl, TKN Wagabunda, Uniwersytet Ekonomiczny i Magazyn Góry.

 
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum