16 listopada 2017 10:44

Larkya Main: pierwsza gruzińska droga w Himalajach

Wspinacze Giorgi Tepnadze, Bakar Gelaszwili i Archil Badriashvili, wytyczyli nową drogę na Larkya Main (6425 m), ogłaszając ją pierwszą gruzińską drogą w Himalajach.

Gruzińska droga na Larkya Main (6425 m), fot. amerikiskhma.com

Szczyt Larkya Main (6425 m) leży w rejonie Manaslu, ósmej góry świata. Gruzini wspinali się 700-metrową południowo-wschodnią ścianą. Na szczycie stanęli 27-września po 6-dniowej wspinaczce.

Pokonana droga okazała się trudniejsza niż oczekiwał zespół z analizy posiadanych wcześniej zdjęć. Gruzini napotkali trudności techniczne dochodzące do M4 i A3+ a wycena w skali rosyjskiej to 6A.

Giorgi Tepnadze, Bakar Gelaszwili i Archil Badriashvili na szczycie Larkya Main (6425 m), fot. amerikiskhma.com

Historia alpinizmu gruzińskiego jest nieodłącznie związana ze Związkiem Radzieckim. Ale pomimo tego, że sowiecka Rosja miała wielkich alpinistów, żelazna kurtyna sprawiała, że Himalaje były przez dziesięciolecia niedostępne także dla wspinaczy z Gruzji.

Pierwszym Gruzinem, który udał się z sukcesem na podbój Himalajów był Roman Guutaszwili. 10 października 1991 roku wniósł flagę Gruzji na szczyt Mount Everestu. Było to 7 miesięcy po ogłoszeniu niepodległości Gruzji i na 2 miesiące przed upadkiem Związku Radzieckiego.

Od tego czasu w Himalajach było 8 ciekawych wspinaczek gruzińskich, w tym dwie gruzińskie udane wyprawy na Everest w 1999 roku. Od 27 września 2017 roku jest też w Himalajach pierwsza gruzińska droga.

Mysza

Źródła: amerikiskhma.com, planetmountain
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum