26 listopada 2017 18:00

Giorgia Tesio i Sam Avezou mistrzami Europy w formacie łączonym

W dniach 25-26 listopada w Saint-Etienne (Francja) zostały rozegrane pierwsze Mistrzostwa Europy Juniorów w formacie łączonym (inaczej olimpijskim). Na najwyższym stopniu podium stanęli Włoszka Giorgia Tesio i Francuz Sam Avezou. Zwycięzcy mistrzostw kwalifikują się do Igrzysk Olimpijskich Młodzieży (Buenos Aires 2018). Bardzo dobrze wystartowała Natalia Kałucka, która wywalczyła awans do finału a w nim 5. miejsce.

Natalia Kałucka czasówki wygrała w cuglach...

Natalia Kałucka czasówki wygrała w cuglach…

Format łączony, zwany też olimpijski, czyli trójbój: prowadzenie, bouldering i czasówki, powstał na potrzeby włączenia wspinania do programu Igrzysk Olimpijskich w Tokyo. Testerami są jak na razie Juniorzy. We wrześniu w tym formacie rozegrano Mistrzostwa Świata w Innsbrucku a teraz Mistrzostwa Europy.

Natalia rozpoczęła finały bardzo dobrze, bo od zwycięstwa w konkurencji, w której jest najmocniejsza, czyli czasówkach. Później niestety nie udało jej się powalczyć z pozostałymi zawodniczkami finałów. Zwłaszcza szkoda prowadzenia, wydawało się, że Natalia mogłaby zrobić jeszcze parę ruchów i osiągnąć wyższą pozycję…

Włoszka Giorgia Tesio w prowadzeniu druga, ale zwycięstwo w boulderach i 5 miejsce w czasówkach dało zwycięstwo

W zawodach zwyciężyli Włoszka Giorgia Tesio i Francuz Sam Avezou. Warto zwrócić uwagę na młodego Francuza. Sam był na podium w każdej z konkurencji! Wywalczył 1. miejsce w czasówkach, 2. w prowadzeniu i 3. w boulderach.

Podium w Saint-Etienne

W Mistrzostwach startowali też nasi juniorzy. Konrad Gruszka zajął 18. pozycję, Bartłomiej Podlewski był 22. a Wojciech Ratajczak 23.

Pełne wyniki na specjalnej stronie wspinanie.pl.