17 listopada 2017 20:28

Biografia Wojtka Kurtyki nagrodzona Boardman Tasker Award!

Bernadette McDonald została uhonorowana prestiżową nagrodą Boardman Tasker Award za “Art of Freedom”, biografię Wojtka Kurtyki, wybitnej postaci w historii światowego alpinizmu.

Bernadette McDonald jest animatorką kultury górskiej i autorką książek o tej tematyce, m.in. „Tomaž Humar” (2008), „Ucieczka na szczyt” (2011), Alpejscy wojownicy” (2015). Pozycje te były tłumaczone na wiele języków i zdobywały nagrody na konkursach książki górskiej.

Kanadyjka jest już laureatką nagrody Boardmana Taskera. W 2011 roku otrzymała ją za „Ucieczkę na szczyt”, poświęconą „Złotej Erze” polskiego himalaizmu.

"Arto of Freedom", Wojtek Kurtyka

Wojtek Kurtyka to jeden z najwybitniejszych alpinistów w historii. Przejście Świetlistej Ściany Gasherbruma IV zostało uznane za jedno z najważniejszych dokonań XX wieku. W 2016 roku Kurtyka odebrał Złoty Czekan za całokształt dokonań wspinaczkowych. Jego sylwetkę naszkicował Janusz Kurczab w artykule: Ponad zdobywanie wysokich szczytów stawia wejścia na trudne szczyty…

Książka McDonald ukaże się niebawem także w polskim tłumaczeniu, nakładem wydawnictwa Agora S.A.

Mysza

Boardman Tasker Award została ustanowiona w 1983 roku przez rodzinę i przyjaciół Petera Boardmana i Joe Taskera. Co roku jest przyznawana autorom najciekawszej książki z dziedziny literatury górskiej.

Peter Boardman i Joe Tasker, wybitni brytyjscy alpiniści, zaginęli 17 maja 1982 roku na niezdobytej północno-wschodniej grani Everestu. Ich spuścizna to nie tylko wielkie wyczyny na Evereście, Kangczendzondze, Dunagiri, Kongur i Changabangu, w większości dokonane w stylu alpejskim, ale również książki, które napisali.

Wśród dotychczas nagrodzonych książek znajdują się m.in. „Dotknięcie pustki” Joe Simpsona (1988), „Nieuchwytne szczyty” Victora Saundersa (1990), „Psychovertical” Andy’ego Kirkpatricka (2008) i „Poza górą” Steve’a House’a (2009) oraz wspomniana „Ucieczka na szczyt” (2011).
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum