17 października 2017 10:12

BHP wspinania: złamanie przewlekłe płytki wzrostu u nastolatków

Dzieciaki zaczynają się wspinać bardzo wcześnie, bywa też, że bardzo szybko zaczynają intensywnie trenować, poddając swój organizm dużym obciążeniom. Jedną z poważnych kontuzji, jaka może się takiemu młodemu sportowcowi przydarzyć, jest przewlekłe (zmęczeniowe) złamanie płytki wzrostu w palcach.

Obraz uszkodzenia kości dłoni u nastolatków

Zagadnienia związane z tym typem kontuzji wśród dzieci i nastolatków opisała i zebrała dr Katharine Rivett w tekście “Złamanie przewlekłe płytki wzrostu u nastolatków: poradnik dla rodziców, trenerów, lekarzy i chirurgów ręki”.

Płytka wzrostu to tkanka chrzęstna znajdująca się w pobliżu zakończeń rosnącej kości. To miejsce wzrostu kości na długość. W trakcie wzrastania pojawiają się w niej kolejne punkty kostnienia, po zakończonym wzroście chrząstka ta całkowicie przekształca się w kość.

Płytka wzrostu to punkt, w którym kość do momentu zakończenia jej wzrostu jest najsłabsza, a co za tym idzie najbardziej podatna na uszkodzenia, dlatego problem w dużym stopniu dotyczy dzieci i młodzieży. Kości palców rosną mniej więcej do 17. roku życia.

Autorzy tekstu w celu uniknięcia kontuzji przede wszystkim zalecają stosowanie podstawowego zalecenia: trening bez bólu. Oznacza to natychmiastowe przerwanie treningu w momencie pojawienia się bólu.

Złamanie przewlekłe płytki wzrostu może być trudne do zdiagnozowania. Często pacjenci narzekają na ból stawów, a czasami zauważają mniejszy zakres ruchomości stawu. Mogą mieć także w stawie obrzęk i wrażliwość na dotyk.

Więcej w Growth Plate Stress Fractures in Teenage Climbers: A guide for parents, coaches, GPs and hand surgeons.

Mysza
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum