17 października 2017 12:17

1% dla TOPR – podziękowanie

Jak co roku, w imieniu Fundacji Ratownictwa Tatrzańskiego TOPR chcemy serdecznie podziękować za wsparcie, jakie otrzymaliśmy od Państwa. W tym roku przekazano Fundacji TOPR kwotę 721 845,93 zł!

Środki te zostaną przekazane na ratownictwo w Tatrach.

Dzięki m.in. Państwa hojności w 2016 roku Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe przeprowadziło 592 działania w górach, w tym 178 z użyciem śmigłowca. Zorganizowano ponad 200 wieloosobowych wypraw ratunkowych i ponad 350 akcji. Udzielono pomocy 691 osobom, w tym 178 turystów zostało przetransportowanych do szpitala śmigłowcem. 250 turystów doznało ciężkich urazów wymagających leczenia ambulatoryjnego, niestety doszło też do 23 wypadków śmiertelnych.

Najczęstszymi przyczynami wypadków były potknięcia/upadek tj. 50%, dalej zachorowania 15% (z roku na rok zauważalny wzrost), upadek z wysokości 10% i zabłądzenie 10%.

Dolina Mułowa – wyprawa ratunkowa TOPR (fot. T. Michalik)

Utrzymanie służby ratowniczej, sprawnie działającej na terenie Tatr, wiąże się z wysokimi kosztami. Środki pochodzące z MSWiA oraz 15% ze sprzedaży biletów TPN są niewystarczające. Dużym wsparciem są kwoty pochodzące z 1% podatku, który zdecydowali się Państwo przekazać w tym roku ratownikom tatrzańskim.

Część otrzymanych środków została przeznaczona na:

  • sfinansowanie zakupu nowej wciągarki do śmigłowca TOPR Sokół W-3A – kwota VAT: 125 000 zł,
  • zakup traktora Husquarna do utrzymania lądowiska śmigłowca TOPR wraz z pługiem wirnikowym w celu odśnieżania – 25 592,45 zł,
  • wsparcie leczenia poważnie chorych ratowników – 9000 zł,
  • zakup akumulatorów do radiotelefonów TOPR – 44 703 zł.

W najbliższym czasie planowany jest zakup nowego respiratora do śmigłowca TOPR, dwóch małych przenośnych AED, pompy infuzyjnej oraz noszy.

Jednocześnie chcemy podziękować osobom, które wpłacają bezpośrednio pieniądze na konto fundacji.

Wszystkim Darczyńcom bardzo serdecznie dziękujemy.

Pamiętaj!
Twoja pomoc ma znaczenie!
Wesprzyj działalność ratowników, bazy oraz śmigłowca w Tatrach!

 

Zarząd Fundacji TOPR
Robert Kidoń
Bolesław Pietrzyk
Krzysztof Długopolski

Tagi:  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum