21 października 2017 09:21

“The Wheel of Life” dla Australijczyka Toma O’Hallorana

Kolejne nazwisko pojawiło się przy jednym z najsłynniejszych problemów świata – The Wheel of Life. A pokonał go 25-letni Australijczyk Tom O’Halloran.

Tom O’Halloran na “Wheel of Life” (fot. Amanda Watts)

The Wheel of Life to zdecydowanie najtrudniejsze przejście bez liny młodego Australijczyka. Legendarny problem w Hollow Mountain Cave (Grampians) wymyślił w 2004 roku Dai Koyamada. Linia, wyceniona oryginalnie przez Japończyka na 8C+, doczekała się już sporej liczby powtórzeń, i różnej „interpretacji”. Ze względu na specyfikę (ponad 60 przechwytów, połączenie czterech boulderów) część wspinaczy potraktowało The Wheel… jako problem boulderowy, inni jako drogę. Stąd też cała gama propozycji – od 8B+ przez 8C po 9a.  Najnowszy pogromca Tom O’Halloran postawił na 8B+.

Krok po kroczku…

The Wheel of Life jest tak głośną i tak popularną linią, że kilku wspinaczy zdecydowało się ją jeszcze udoskonalić bądź wykorzystać do otwarcia nowej kombinacji. W 2012 roku James Kassay dodał wersję direct, startując w najniższej części jaskini i wychodząc w najwyższym jej punkcie. Z kolei w 2013 Alex Megos otworzył Wheelchair, kombinację zaczynającą się od The Wheel…, po czym w połowie Sleepy Hollow trawersującą do Stimulation 8A+. Nowość wycenił na 9a+, samo The Wheel of Life, które pokonał wcześniej, na 9a.

Brunka
źródło: 8a.nu
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum