25 października 2017 12:43

Milion złotych na pierwszych ogólnopolskich zawodach wspinaczkowych na sztucznej ścianie

W 1990 roku w Sopocie miało miejsce miało miejsce historyczne wydarzenie, pierwsze ogólnopolskie zawody wspinaczkowe na sztucznej ścianie. Za sprawą filmu opublikowanego przez Andrzeja Szewczyka możemy cofnąć się o prawie 30 lat, do początków wspinaczki sportowej w Polsce.

Zawody zostały rozegrane w dniach 15-16 sierpnia w Sopocie. Były jedną z imprez towarzyszących Igrzyskom Solidarności, dużemu wydarzeniu zorganizowanemu w Trójmieście na fali entuzjazmu po wygranych wyborach 4 czerwca 1989 i odzyskanej niepodległości.

Rozmach zawodów (sztuczna ściana wybudowana na molo w Sopocie, duża publiczność) dawała nadzieję na dynamiczny rozwój wspinania sportowego w Polsce i przekonanie o możliwości rywalizacji z Zachodem. Rzeczywistość kolejnych lat zweryfikowała te nadzieje…

Do Sopotu przyjechało 27 zawodników i… jedna zawodniczka Iwona Gronkiewicz-Marcisz.

Zawody świetnie opisał Tomek “Uśmiech” Samitowski w wydawanym przez nas “Brytanie”:

Jedyną startującą panią była Iwona Marcisz z Krakowa. Jej występ był powodem ostrych ataków nerwicy u wielu ambitnych zawodników*, których obawy okazały się być w pełni uzasadnione, Iwona była tylko o krok od wejścia do finału i ostatecznie zajęła jedenastą pozycję.

[…]

W drugim dniu trudności wzrosły do 7b+/7c i tym razem nikomu nie udało się pokonać całej drogi. Najbliższy jej ukończenia okazał się Piotr Korczak i on też został zwycięzcą całych zawodów oraz właścicielem magnetowidu (zepsutego!) i 1 mln złotych. Drugie miejsce zajął Andrzej Marcisz, trzecie Leszek Milczarek. Wszyscy finaliści otrzymali bardzo atrakcyjne nagrody (plecaki, uprzęże itd.). Organizacyjną stroną zawodów zajmował się klub katowicki, zaś drogi przygotowywał Jacek Zaczkowski.

Warto dodać, że w pierwszej części filmu opublikowanego przez Andrzeja wśród publiczności możemy zobaczyć także postaci, których wśród nas już nie ma – Wandę Rutkiewicz i Michała Waydę. A oto finałowe zmagania ze słynną szmatą Szalonego:

Wyniki finałów (źródło Kuchar i Głazek):

 1. Piotr Korczak “Szalony”
 2. Andrzej Marcisz
 3. Leszek Milczarek
 4. Krzysztof “Kuchar” Kucharczyk
 5. Jacek Jurkowski
 6. Darek Sokołowski “Łysy”
 7. Adam Wainwright
 8. Sebastian Kostkiewicz
 9. Tomasz Ręgwelski
 10. Włodek Derda “Juhas”

Mysza

*Całość zawodów opisał ich uczestnik, Krzysztof Sas-Nowosielski, w całostronicowym artykule w “Optymiście” nr 9, strona 9 (numer ukazał się w listopadzie 1990). W tonie lekkim można przypomnieć, że i on, jak sam o sobie w tym tekście napisał, wydał jęk, gdy go dziewczyna przełoiła [uzupełnienie Grzegorz Głazek]
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

  Milion złotych na pierwszych ogólnopolskich zawodach wspinaczkowych na sztucznej ścianie [6]
  Przeciętne średnie miesięczne wynagrodzenie w 1990 roku - 1 029…

  25-10-2017
  Less-R