11 października 2017 16:30

Wspinanie w Santa Linya zagrożone. Petycja środowiska

Santa Linya to jeden z najlepszych rejonów wspinaczkowych na świecie. Od lat wspinacze i archeolodzy walczą miedzy sobą o dostęp do niesamowitych ścian groty. Ze względu na kolejne odkrycia wspinanie w tym niesamowitym rejonie może zostać zabronione. Środowisko apeluje o podpisanie petycji.

Santa Linya w całej okazałości

Ścianami groty w Santa Linya biegną m.in. takie drogi jak Neanderthal 9b, Stoking the Fire 9b, ale także dziesiątki innych pięknych ekstremalnych dróg. Od wielu lat rejon ten zimą jest celem najlepszych skałkowców.

Problemy dostępowe wynikają z faktu, że grota była zamieszkiwana nieprzerwanie (50 tys. lat p.n.e – 1900 p.n.e.) przez naszych przodków. W kolejnych warstwy gleby odkryto bardzo ważne znaleziska archeologiczne.

Do tej pory obowiązywało porozumienie pozwalające na wspinanie zimą. W pozostałych miesiącach prace prowadzili archeolodzy. Niestety (dla wspinaczy) nasi przodkowie zajmowali się także sztuką, zostawiając na skalnych ścianach rysunki. Odnalezione teraz mogą sprawić, że wspinanie w grocie będzie niemożliwe.

Środowisko hiszpańskie apeluje o podpisywanie petycji, która być może sprawi, że znowu uda znaleźć się kompromis w Santa Linya.

Mysza

Źródło: lavanguardia.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum