10 października 2017 09:10

QC LAB: Wymiana pętli w przyrządach Camalot oraz C3

Zapraszamy na kolejny odcinek cyklu QC Lab. Jednym z najczęstszych pytań, które dostajemy w Black Diamond, jest pytanie dotyczące wymiany pętli w kościach mechanicznych typu Camalot, Camalot C3 oraz Camalot X4. Sprzęt nie jest nieśmiertelny i wcześniej czy później twoje camy będą wymagały wymiany pętli.

Otrzymuję wiele maili dotyczących wymiany taśm w Camalotach:

 • Czy naprawdę muszę wysyłać moje Camaloty i C3 do BD, żeby wymienić w nich pętle?
 • Czy można wymieniać pętle samemu?
 • Czy można wymienić pętle camów u kogoś, kto posiada maszynę do przeszywania taśm?
 • Czy można zastosować zwykłą taśmę nylonową zawiązaną na węzeł? A może lepiej zastosować taśmę Spectra/Dyneema?
 • Czy wymieniacie pętle na kościach niewyprodukowanych przez BD?
 • Czemu BD stosuje takie dziwne pętle i szwy w C3 i Camalotach – zamiast zwykłej, pojedynczej pętli z taśmy?
 • Wiele firm stosuje obecnie taśmy 10 mm Dyneema lub Spectra – czemu BD tego nie robi? Czy można wymienić pętle w moich Camalotach na taśmę 10 mm?
 • Wiele firm stosuje pętle o podwójnej długości – czy można wymienić pętle w moich Camalotach na taki wariant?

I tak dalej, i tak dalej…

A zatem ustalmy kilka podstawowych faktów z perspektywy QC Lab.

***

UWAGI OGÓLNE

Wbrew obiegowym opiniom sprzęt wspinaczkowy nie jest niezniszczalny. Materiały plastikowe i tekstylne nie są tak trwałe jak metale, a zatem muszą być regularnie sprawdzane i – jeśli to konieczne – wymieniane. Sprawdź swoje pętle od camów, jeśli wyglądają na zużyte, wyślij je do wymiany – najlepiej do producenta. Ogólne wskazówki dotyczące wymiany pętli:

 • Przy okazyjnym użytkowaniu pętle należy wymieniać co 5-8 lat.
 • Przy częstym użytkowaniu pętle należy wymieniać co 2-5 lat.

Oczywiście są to wskazówki bardzo ogólne. Zupełnie nowa pętla może nadawać się do wymiany, jeśli pętla cama założonego podczas wspinania znajdowała na ostrej krawędzi granitowej skały – jeśli, na przykład, ten punkt był używany do małpowania po linie, to pętla przesuwająca się wte i wewte po krawędzi może być praktycznie całkowicie przetarta. Pamiętaj, że jest to indywidualna odpowiedzialność każdego wspinacza, aby często sprawdzać sprzęt, a kiedy pojawiają się wątpliwości, wycofać go z użycia.

Pętla cama, którą warto wymienić

KONSTRUKCJA PĘTLI STOSOWANYCH W PRZYRZĄDACH CAMALOT I C3

Poprzednia generacja Camalotów BD posiadała rdzeń wykonany z odlewanej stali nierdzewnej zakończony gładkim uchem. Taśma była przewleczona przez to ucho i zaszyta w pojedynczą pętlę. Jednak odkąd wprowadziliśmy nową konstrukcję Camalotów w 2004 roku, naszym celem było zmniejszenie ich wagi oraz zapewnienie chirurgicznej precyzji podczas osadzania punktów. Tak powstało obecne zakończenie rdzenia, które stanowi ucho na kciuka, wykonane ze stalowej linki. Jedno z wyzwań technicznych nowej konstrukcji polegało na problemach z zamocowaniem pętli. Odkształcanie się ucha na kciuka pod obciążeniem jest znaczne. Poniżej prezentuję kilka zdjęć, które dobrze ilustrują proces powstawania nowej konstrukcji Camalotów.

Ucho na kciuka Camalota pod obciążeniem

Zwykła pętla 11/16″ SuperTape (jaką stosowano poprzednio) nie zapewniała wytrzymałości, której oczekiwaliśmy. Dlaczego? Ponieważ podczas testowych obciążeń Camalota okazało się, że ucho wykonane ze stalowej linki naciąga się i w pewnym momencie przecina oplot pętli przy poziomie obciążenia, który nie był dla nas satysfakcjonujący (naszym celem było 14 kN, a udawało nam się osiągnąć zaledwie 10 kN). Podobnie sprawa wyglądała w przypadku zastosowania taśm Spectra o podobnej szerokości.

Podczas testów linka stalowa zmienia kształt i przecina taśmę jednowarstwową (w tym przypadku Spectra)

Zauważyliśmy również, że podczas testów wyłapywania odpadnięć wspinaczkowych stalowa linka, stanowiąca ucho na kciuka, miała tendencję do trwałego odkształcania się po zatrzymaniu lotów, nieodbiegających od standardowych walnięć w rysach Indian Creek. Żaden użytkownik nie byłby zadowolony, gdyby wydał kupę kasy tylko po to, aby jego nowy cam miał ucho w kształcie litery „V”, i to po zaledwie kilku lotach.

Ustaliliśmy zatem, że warto wprowadzić podwójną warstwę taśmy – pozwoliło to na znaczne zwiększenie obciążeń maksymalnych, wyeliminowało przecinanie pętli i zmniejszyło podatność na trwałe odkształcenia stalowej linki ucha.

Pętla z podwójną warstwą taśmy, która jest stosowana w Camalotach, nie pęka nawet przy obciążeniach maksymalnych

A dla tych, którzy zadają sobie to pytanie – tak, eksperymentowaliśmy z wydłużanymi taśmami, jednak ustaliliśmy, że nie tylko taśma w pozycji wydłużonej ulega uszkodzeniu przy niskich obciążeniach, ale również występuje duże prawdopodobieństwo uszkodzeń ucha.

Ucho odkształcone w porównaniu z uchem nieodkształconym po testach z podobnymi obciążeniami

Zasadniczo mówiąc, we wszystkich testowanych wariantach alternatywnych przewidywane korzyści były niwelowane przez niesprostanie naszym wymaganiom dotyczącym wytrzymałości i obciążeń – dlatego zdecydowaliśmy się na zastosowanie konfiguracji pętli, którą możecie obecnie zobaczyć w kolekcji Black Diamond Camalot.

Konfiguracja pętli o podwójnej warstwie, która jest stosowana obecnie w Camalotach BD

WYMIANA PĘTLI W BLACK DIAMOND CAMALOT I C3

A zatem, w jaki sposób i na jakie taśmy warto wymienić stare pętle camów BD? Oczywiście, jeśli chcesz, możesz zrobić, co ci się tylko podoba:

 • Taśma o szerokości 1 cala, zawiązana na węzeł, będzie się jakoś trzymać.
 • Możesz też wysłać camy komuś, kto potrafi zszywać tekstylne elementy sprzętu wspinaczkowego – jeśli zszyje ci pojedynczą pętlę taśmy SuperTape, to pewnie coś z tego będzie.
 • A jeśli znasz kogoś, kto zna się na rzeczy i zaszyje ci na profesjonalnej maszynie podwójną pętlę SuperTape lub 10mm Dynex, to może będzie jeszcze lepiej.

Jednak ważne, żebyś pamiętał, że tego typu samoróbki mają swoje słabości:

 • We wszystkich tych przypadkach wytrzymałość zostanie obniżona.
 • Zwiększy się w każdym z tych rozwiązań prawdopodobieństwo odkształcenia pętli na kciuka.
 • Utracisz gwarancję firmy BD w przypadku wprowadzania jakichkolwiek modyfikacji w konstrukcji naszych produktów.

I jeszcze warto pamiętać, że:

 • Dyneema/Spectra nie służą do wiązania. Nigdy nie stosuj węzłów na taśmach Dyneema/Spectra.
 • Jeśli chodzi o przeszycia na jakichkolwiek tekstyliach wspinaczkowych, maszyna do szycia twojej mamy nie da rady. Jeśli musisz, to upewnij się, że korzystasz z warsztatu, który posiada doświadczenie w naprawach sprzętu wspinaczkowego i zna się na rzeczy.

UWAGI KOŃCOWE

 • Należy często sprawdzać sprzęt. Jeśli jest zużyty, należy go wymienić lub naprawić.
 • Pętle BD Camalot są zszyte w bardzo specyficzny sposób z wielu przyczyn – nie należy zmieniać ich konstrukcji.
 • Zawsze najlepiej skontaktować się z oryginalnym producentem sprzętu w celu uzyskania porad, co do zaleceń dotyczących najbardziej stosownych sposobów naprawy.

Często prowadzimy akcje naprawy linek stalowych oraz wymiany pętli w camach Black Diamonda – koszty zazwyczaj wynoszą 15 dolarów za linkę i 8 dolarów za nową pętlę. Więcej informacji znajdziesz TUTAJ.

Mam nadzieję, że ten tekst pomógł odpowiedzieć na niektóre z popularnych pytań dotyczących wymiany pętli w mechanicznych kościach Camalot.

Udanych lotów,
Kolin Powick
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

  nie działajacy link.... [10]
  cytuję: "Często prowadzimy akcje naprawy linek stalowych oraz wymiany pętli…

  10-10-2017
  mr