18 października 2017 15:39

„Ostatnia w koronie” z archiwum Jerzego Kukuczki. Premiera 31 października

31 października ukaże się pierwsza książka z cyklu z archiwum Jerzego Kukuczki„Ostatnia w koronie. Shisha Pangma ’87”. To archiwalny album, którego główną częścią jest dziennik Jerzego Kukuczki prowadzony podczas wyprawy na Shisha Pangmę. Książka powstała z okazji 30-lecia zdobycia przez niego Korony Himalajów i Karakorum.

***

18 września 1987  Jerzy Kukuczka staje na szczycie Shisha Pangmy – ostatniego, czternastego ośmiotysięcznika. Tym samym zostaje drugim człowiekiem na świecie, który  kompletuje Koronę Himalajów i Karakorum.

„Ostatnia w koronie” to album, który powstał z okazji 30. rocznicy tego wydarzenia. Najważniejszym elementem publikacji jest dziennik Jerzego Kukuczki pisany podczas wyprawy. Opatrzony został wstępem teoretycznym oraz krótką wypowiedzią żony himalaisty – Cecylii Kukuczki. Uzupełnieniem treści literackich są archiwalia – fotografie, nagrania z audioodbiorników, filmy udostępnione poprzez kody QR, zeskanowane listy, bilety. Innymi słowy wszystko to, co składa się na „koronną” wyprawę na czternasty najwyższy szczyt świata.

Zapraszamy Was w podróż przez himalajskie szczyty, zawiłe kwestie organizacji wypraw, prywatne notatki i przemyślenia, ale i meandry dokumentacji archiwum Jerzego Kukuczki. Proponujemy udział w realistycznej, bardzo subiektywnej i emocjonalnej wyprawie na Shisha Pangmę.

Jerzy Kukuczka (fot. ze zbiorów archiwum Jerzego Kukuczki / http://www.jerzykukuczka.com)

Artur zaskakuje mnie: Jest późno, zabiwakujemy, jutro pójdziemy na szczyt, zrobię dużo zdjęć, będziemy mieli dużo czasu. O dziwo zaczynam to rozpatrywać. W pewnym momencie przychodzi otrzeźwienie. Co ty pierdolisz Artur! Rzucamy plecaki pod uskokiem i idziemy teraz na szczyt, choćbyśmy mieli być na nim po nocy. Rysiek wyniósł narty. Idę więc na szczyt z nartami. Zakładam i dopasowuje narty. Wszyscy mnie wyprzedzają. Na szczycie zachodnim niebezpieczna przygoda. W pewnym momencie robię krok i obrywam się razem z nawisem. Zatrzymuję się mając kijek narciarski w jednym ręku, drugą rękę przerzuconą przez krawędź. Utrzymuję się tak. Pod nogami kilkadziesiąt metrów pionu. Tak mało brakowało!

Jerzy Kukuczka, fragment dziennika

Praca z tak autentycznym zapisem jest niezwykle ekscytująca, można ją porównać do pracy detektywa. Ręczne notatki sprzed trzydziestu lat, nieraz bardzo lakoniczne. Niezrozumiałe. Bardzo szybko okazało się, że aby historia stała się pełna, musi zostać uzupełnione archiwaliami, fotografiami, zapisami audio i wideo, które znajdują się w zasobie Archiwum Kukuczki. Celem zespołu pracującego nad książką było oddanie historii w sposób dokumentalny, bez literackich upiększeń, bez wycinania niecenzuralnych wyrazów i wybielania zapisanych, nieraz ostrych, sytuacji. Podczas wyprawy na Shisha Pangmę nieustannie ścierały się charaktery silnych, pełnych pasji indywidualistów, wśród których każdy miał inny cel i inną motywację. Każdy miał też własną wizję rzeczywistości – tej górskiej, ale i tej codziennej, której – jak się okazało – wcale nie pozostawili za sobą w domu.

Katarzyna Zioło
Fragment ze wstępu do albumu

Ostatnia w koronie. Shisha Pangma ’87
Pierwsza książka z cyklu Z archiwum Jerzego Kukuczki
Redaktor naczelny: Katarzyna Zioło
Autor wspomnień: Jerzy Kukuczka
Data wydania: 31.10.2017 r.

Wirtualne Muzeum Jerzego Kukuczki – www.jerzykukuczka.com.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum