18 października 2017 09:47

W sudeckich piachach odbył się obóz unifikacyjny PZA

W dniach 14-15 października odbyło się spotkanie wspinaczkowe w sudeckich „piachach”. W spotkaniu wzięło udział około 20 osób. Uczestnicy mieli okazję powspinać się w czeskich Teplicach i na polskiej Hejszowinie. 

Ekipa

Pomimo świetnej pogody poranne mgły pozostawiały sporo wilgoci na skałach i dopiero od godzin popołudniowych warunki na wspinanie robiły się przyzwoite. Spora część uczestników po raz pierwszy dotknęła sudeckiego piachu, jednak dzięki lokalnym wspinaczom można było bezpiecznie spróbować pierwszych prowadzeń.

Spora część uczestników po raz pierwszy dotknęła sudeckiego piachu

Według mnie każdy skalny wspinacz, który w przyszłości chciałby wspinać się w górach i na drogach wielowyciągowych, powinien choć raz w roku odwiedzić te miejsce. Dlatego mam nadzieję, że tego typu wyjazd na stałe zostanie wpisany w kalendarz wyjazdów organizowanych przez Komisję Szkolenia i Komisję Wspinaczki Wysokogórskiej PZA.

Każdy wspinacz powinien tego spróbować

Chciałbym podziękować Dawidowi Sysakowi, Staszkowi Piecuchowi, Pawłowi Bzdzielowi, Pawłowi Wojdydze, Łukaszowi Mirowskiemu i Piotrkowi Xięskiemu za zajęcie się przyjezdnymi wspinaczami, a Pawłowi Pustelnikowi za pomoc w organizacji imprezy. Mam nadzieję, że w przyszłym roku spotkamy się ponownie.

Jan Kuczera
Instruktor Alpinizmu PZA

O projekcie

Impreza ta jest częścią projektu unifikacyjnego PZA, w którym mniej doświadczeni wspinacze z aspiracjami sportowymi będą wspinać się pod okiem bardziej doświadczonych kolegów. Projekt powstał z inicjatywy Komisji Szkolenia KWSiW i KWW PZA. Jego celem jest wsparcie rozwoju wspinaczy w preferowanym wieku 21 -30 lat z różnym doświadczeniem w rozwoju wspinaczkowym: od „tradu” w skałach, przez ubezpieczone drogi wielowyciągowe, po górskie wspinanie – letnie i zimowe.

Poza wspinaniem, celem jest także integracja środowiska wspinaczkowego oraz wymiana doświadczeń. W realizację projektu zaangażowani będą instruktorzy PZA, a także aktywni i doświadczeni wspinacze z długoletnim stażem. W dalszej perspektywie planowane są coroczne obozy w skałkowe rejony tradowe i wielowyciągowe oraz górskie, zarówno latem, jak i zimą.

Decydującym kryterium naboru będzie odpowiedni wykaz przejść, kryteria wiekowe będą drugorzędne.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum