27 października 2017 12:01

“Na drodze bez powrotu” – pierwsze przejście grani Mazeno na Nanga Parbat

Ukazała się książka Sandy’ego Allana, współautora jednego z wybitniejszych przejść w Himalajach ostatnich lat. “Na drodze bez powrotu” opisuje pierwsze przejście ogromnej grani Mazeno na Nanga Parbat.

Na drodze bez powrotu (Sandy Allan)

W lipcu 2012 roku sześcioosobowy zespół wyruszył, by przejść trzynastokilometrową grań Mazeno na Nanga Parbat. W trakcie wyprawy zrezygnowały cztery osoby. Pozostało dwóch 50-kilkuletnich śmiałków: Sandy Allan i Rick Allen.

18 dni w drodze, w większości powyżej 7000 metrów, pod koniec prawie bez jedzenia, ostatnie dni bez picia. Wyprawa zakończyła się sukcesem (Sukces na Grani Mazeno potwierdzony). Mężczyźni jako jedyni przeszli tę drogę i zdobyli Nanga Parbat — górę, która niejednemu przyniosła śmierć… Ocalili życie, zyskali sławę, ale wiele poświęcili.

Za ten wyczyn zespół otrzymał Złoty Czekan, najbardziej prestiżowe górskie wyróżnienie. Trzeba dodać, że przed Brytyjczykami grań usiłowało przejść wiele mocnych zespołów. Ich wyczyn nie został do dzisiaj powtórzony, w tym roku podczas próby przejścia grani zginęli Alberto Zerain i Mariano Galván.

Książka jest dostępna w księgarni wspinanie.pl.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Styl alpejski 50+ [2]
    Warto chyba uściślić: pozostając na Szczerbie Mazeno, Sandy Allan i…

    14-11-2017
    FunThomas