9 października 2017 10:01

Mingma Gyalje Sherpa i siódemka innych wspinaczy na szczycie Nanga Parbat

Jest to pierwsza w historii udana próba na Nanga Parbat (8126 m) w sezonie jesiennym. Grupa siedmiu alpinistów pod przewodnictwem Szerpy Mingma Gyalje zdobyła ten dziewiąty pod względem wysokości szczyt świata 2 października. Wszyscy członkowie wyprawy powrócili bezpiecznie do bazy i aktualnie są w drodze do domów.

Zdobywcy Nanga Parbat pod przewodnictwem Mingma (fot. Mingma G Sherpa)

W czerwcu br. pisaliśmy o tym, jak Mingma Gyalje dotarł w pobliże szczytu Nanga Parbat. Jednak ze względu na bardzo słabe warunki pogodowe na grani szczytowej, trudno było stwierdzić, gdzie znajduje się faktyczny wierzchołek góry. Sam Szerpa poddał w wątpliwość sukces wyprawy i zapowiedział powrót na Nangę jeszcze w tym roku. Słowa dotrzymał – wszelkie wątpliwości zostały rozwiane.

Wspinaczka ścianą Kingshoffera na Nanga Parbat (fot. Mingma G Sherpa)

2 października o godz. 12:40 ośmiu himalaistów stanęło na szczycie Nanga Parbat (8126 m). W skład międzynarodowej wyprawy pod kierownictwem Mingma Gyalje weszli: Zhang Liang, A Zhong, Jing Xue, Phur Galjen Sherpa, Pasang Namgel Sherpa, Muhammad Ali Sadpara i Sirbaz Khan. Jest to pierwsza udana próba zdobycia tej góry w sezonie jesiennym. Mingma rzeczowo komentuje sukces wyprawy:

Nasz zespół dotarł do bazy 16 września, a 2 października, dzięki bardzo dobrym warunkom pogodowym, udało nam się z powodzeniem przeprowadzić bardzo szybką akcję szczytową.

Według informacji przekazanych przez Szerpę Nanga Parbat jest piątym szczytem ośmiotysięcznym, który udało mu się zdobyć tylko w tym roku. W sumie na swoim koncie utalentowany Nepalczyk posiada ich już 12, z czego 11 udało mu się zdobyć bez wspomagania tlenem. Oprócz wielu wejść na szczyty ośmiotysięczne Mingma zasłyną również z pierwszego przejścia trudnej drogi na zachodniej ścianie Chobutse w 2015 roku. Wyczyn ten został ochrzczony punktem zwrotnym w historii wspinaczki Szerpów – był to pierwszy raz, kiedy Szerpa samotnie wyznaczył nową i trudną technicznie drogę.

Niestrudzony Mingma ma 31 lat i jako przewodnik UIAGM i kierownik Dreamers Destination prowadzi wyprawy komercyjne w najwyższych górach świata. Minionego lata poprowadził 12 swoich klientów na szczyt K2 – była to jedyna zakończona sukcesem wyprawa tego lata, a także pierwsze zdobycie wierzchołka od 2014 roku.

Ósemka alpinistów z powrotem w bazie, po udanym ataku szczytowym na Nanga Parbat (fot. Mingma G Sherpa)

Wśród członków jesiennej wyprawy na Nanga Parbat był również Zhang Liang, dla którego zdobycie tego ośmiotysięcznika oznaczało uzbieranie całej czternastki najwyższych szczytów świata. Inny chiński wspinacz z ekipy Mingmy, Zhong zdobył swój 12. ośmiotysięcznik, a Jing Xue 11. Do wyprawy dołączył również Muhammad Ali Sadpara, który szczyt Nanga Parbat zdobył już po raz czwarty. Był on także członkiem zimowej wyprawy w lutym 2016, podczas której na szczycie Nanga Parbat stanął wraz z Simonem Moro i Alexem Txikon.

Michał Gurgul
źródło: planetmountain.com, thehimalayantimes.com, Mingma G. profil FB
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Karakorum jesienią [4]
    generalizując, w ostatnich kilku latach jesień to w Karakorum okres…

    9-10-2017
    krasssnal