20 października 2017 15:47

Gang wąsatych wytycza nową drogę na Nuptse!

Francuski zespół Helias Millerioux, Frederic Degoulet i Benjamin Guigonnet poinformował o wejściu nową drogą południową ścianą Nuptse i zdobyciu wierzchołka północno-zachodniego (7742 m).

Frederic Degoulet , Benjamin Guigonnet i Helias Millerioux

Frederic Degoulet , Benjamin Guigonnet i Helias Millerioux

2-kilometrowa południowa ściana Nuptse jest bardzo dużym wyzwaniem alpinistycznym.  Górę o wysokości 7861 m, właśnie ścianą południową, zdobyła w 1961 roku brytyjsko-nepalska ekspedycja, w której składzie był m.in. Chris Bonington.

W 2003 roku na dziewiczej Nuptse Wschodniej (7804 m) stanęli Walerij Babanow i Jurij Koszelenko. Przed Rosjanami szczyt próbowało  co najmniej 15 zespołów, m.in. Jeff Lowe i Mark Twight (1986), Barry Blanchard, Steve House i Marko Prezelj (2002).

W 2008 roku zespół Stéphane Benoist Patrice Glairon-Rappaz wpisał w ścianę drogę Are You Experienced? Linia Francuzów przecięła drogę Anglików z 1961 roku w końcowym żlebie.

Nuptse, planowany przebieg drogi

Teraz w tej pięknej ścianie pojawił się kolejny mocny francuski akcent. Gang wąsastych (Le Gang des Moustaches) dokonał jednego z najlepszych przejść tego sezonu w Himalajach. Francuzi wspinali się w stylu alpejskim. Na szczycie Nuptse Northwest ( (7742 m) stanęli 19 października i przez telefon satelitarny poinformowali, że podziwiają wspaniałą panoramę Mount Everestu.

Francuzi jeszcze zjeżdżają. Dzisiaj dotarli do obozu drugiego na 6585 m. Nie obyło się bez ciężkich chwil. W trakcie zjazdów na 7100 m Helias został ugodzony w ramię odłamkiem lodu. Szczęśliwie uraz nie uniemożliwił dalszych zjazdów.

Trzymając kciuki za bezpieczny powrót, z niecierpliwością będziemy czekać na szczegóły przejścia, które z pewnością będzie w gronie nagrodzonych Złotym Czekanem.

Mysza
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum