16 października 2017 18:34

Ludzie i góry – 15. Krakowski Festiwal Górski (1-3 grudnia 2017)

Krakowski Festiwal Górski to kawał pięknej historii. Na przestrzeni kilkunastu lat przewinęło się przez Kraków wielu nietuzinkowych, doskonałych wspinaczy i sportowców różnej maści (ale zawsze z akcentem na góry), często zajmujących i barwnych gawędziarzy. Festiwal przyciągał ludzi, którzy potrafili zainspirować i zarazić swoją pasją – jednych na krócej, innych na całe lata. W tym roku w pełni gotowości będziemy 1 grudnia (piątek), wtedy rozpocznie się 15. edycja KFG.

Zdradzamy, kto zaszczyci nas w tym roku swoją obecnością. Na początek goście zagraniczni, wspaniali i wszechstronni wspinacze, często z ogromnym bagażem doświadczeń. To będą prawdziwi ludzie gór, także tych najwyższych. A więc prezentujemy…

***

Zacznijmy od rodzynka w naszej galerii gości – to Ines Papert, która krakowski festiwal odwiedziła już 9 lat temu. Niemka jest wielką mistrzynią lodu i mikstu, ale należy też do grona wspinaczy parających się – z sukcesami – wieloma wspinaczkowymi dziedzinami. A dowodem na jej wszechstronność niech będzie powstała niedawno droga Ruby Supernova (ED1 7b+) na ścianie Slanghoek Peak (RPA).

Ines Papert podczas wspinaczki w Patagonii – „Riders of the Storm” (fot. Thomas Senf, Franz Walter)

Do Krakowa wraca też wybitny austriacki himalaista, Peter Habeler. Wśród jego historycznych dokonań są m.in. zrobienie w stylu alpejskim północno-zachodniej ściany Gasherbruma I (8080 m) w 1975 roku z Reinholdem Messnerem i pierwsze wejście na Mount Everest bez wspomagania tlenem z maja 1978 roku, także z Reinholdem Messnerem. Dziś Habeler ma 75 lat i wciąż robi niesamowite rzeczy, jak choćby tegoroczne przejście, wspólnie z młodszym rodakiem Davidem Lamą, słynnej Drogi Heckmaira (ED2, V, A0, WI4, 1800 m) na północnej ścianie Eigeru. Kilka lat temu o Austriaku pisał śp. Janusz Kurczab.

Na pierwszym planie Peter Habeler, koło niego David Lama (fot. Bergwelten)

Nasze zaproszenie przyjął Ermanno Salvaterra. 62-letni włoski alpinista (także świetny narciarz) jest jednym z największych znawców i koneserów patagońskiego wspinania. Wielu mówi o nim – legenda. Patagonia (głównie, choć nie tylko) to jego popisowa arena działań, miejsce wspaniałych przejść i nowych dróg.

Ermanno Salvaterra z wierzchołkiem Cerro Torre w tle (fot. arch. Ermanno Salvaterra)

Na KFG spotkacie Davo Karničara, wytrawnego narciarza i alpinistę, który może poszczycić się wieloma trudnymi techniczne, górskimi zjazdami. Jako pierwszy zjechał z najwyższych szczytów wszystkich kontynentów – narciarską Koronę Ziemi kompletował w latach 2000-2006. Był też pierwszym, który zjechał z Everestu bez odpinania nart. Ma na koncie także zjazd z Annapurny.

Davo Karničar (fot. Tomo Jesenicnik)

Przyjedzie także czeski alpinista Marek Holeček, który dokonał sztuki, jaka na ośmiotysięcznikach nie zdarza się często. W tym roku wspólnie ze Zdenkiem Hákiem zrealizował swój wieloletni projekt – zdobył Gasherbrum I (8068 m) nową drogą południowo-zachodnią ścianą. Czesi zrobili to w świetnym stylu, bez poręczówek i tlenu z butli.

Marek Holeček na szczycie fot. Marek Holeček)

Naszą galerię zamykają brytyjski allroundowiec Matt Helliker i Niemiec Michael Wohlleben.

Matt Helliker jest jednym z najbardziej cenionych wspinaczy na Wyspach, autorem wielu trudnych dróg w rejonach całego świata. Jednym z jego najgłośniejszych sukcesów jest pierwsze przejście drogi Cartwright Connection (ED4, M6, AI6, 5.8, A2) na północnym filarze Mount Hunter na Alasce.

Matt Helliker (fot. arch. M. Helliker)

Z kolei Michi Wohlleben to wspinacz młodego pokolenia, odważny, ambitny i bardzo zdolny. Pod koniec maja br. odhaczył Parzival (8b, 150 m), najtrudniejszą drogę w szwajcarskim masywie Alpstein na turni Dreifaltigkeit. Również w tym roku wspólnie z Simonem Gietlem zrobił zimowy trawers masywu  Tre Cime di Lavaredo.

Michi Wohlleben (fot. Julbo / Hans Hornberger)

Na scenie pojawią się także nasi rodacy, ale o nich nieco później…

***

15. Krakowski Festiwal Górski odbędzie się w dniach 1-3 grudnia. Wszystko o festiwalu znajdziecie na stronie: www.kfg.pl (w tym sylwetki naszych gości i program). Zaglądajcie także na profil FB, gdzie publikujemy aktualności.

Już teraz serdecznie zapraszamy! Karnety możecie kupić w systemie ekobilet.pl.

Organizatorami 15. KFG są: wspinanie.pl, TKN Wagabunda, Uniwersytet Ekonomiczny i Magazyn Góry.

Brunka
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum